Czwartek, 10 grudnia 2020
WydawcaMova
AutorDolores Reyes
TłumaczenieBarbara Bardadyn
RecenzentMagdalena Szkwarek
Miejsce publikacjiBiałystok
Rok publikacji2020
Liczba stron184
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 11/2020

Lektura powieści argentyńskiej autorki nie jest ani przyjemna, ani łatwa. Tytułową bohaterkę poznajemy w bardzo bolesnej dla niej chwili, tuż przed pogrzebem matki, z której śmiercią nie może się pogodzić. Dziewczynka w geście protestu, bezsilności i złości połyka ziemię i szybko okazuje się, że po jej zjedzeniu ma wizje. Dzięki nim odkrywa, że to ojciec odpowiedzialny jest za śmierć matki. Wkrótce także pomaga odnaleźć zwłoki nauczycielki Any.

Wieść o niezwykłym darze bohaterki roznosi się pocztą pantoflową i już wkrótce pojawiają się ludzie, którzy stracili swoich bliskich i nie wiedzą, co się z nimi stało. Przynoszą butelki z ziemią dla Ziemiożerczyni z nadzieją, że ta pomoże im odnaleźć zaginionych – żywych lub martwych…

Dedykując swoją powieść dwóm zamordowanym w Argentynie kobietom: siedemnastoletniej Melinie Romero i dziewiętnastoletniej Araceli Ramos, a także „ofiarom kobietobójstwa i tym, które ocalały”, autorka składa im hołd, a jednocześnie chce, żeby nie zostały one zapomniane, tak jak wiele innych ofiar przemocy, nie tylko w Argentynie. I niech nas nie zwiedzie poetycki język, którego używa Dolores Reyes, i konwencja realizmu magicznego – opisywane przez nią sytuacje i zdarzenia są przerażającą codziennością wielu osób zamieszkujących Amerykę Łacińską. Bezprawie, indolencja władz, niesprawiedliwość oraz korupcja niektórych stróżów porządku w Meksyku, Brazylii, Wenezueli i innych krajach regionu sprawiają, że praktycznie cała Ameryka Łacińska boryka się z kwestią tzw. „desaparecidos” („znikniętych”), z gwałtami, zabójstwami kobiet i porachunkami między grupami przestępczymi czy kartelami narkotykowymi. „Brudna żółć, gorączka albo szarość, szara blacha, chora szarość – tam wszędzie jest ból. Tylko ból wydaje się nigdy nie umierać” – czytamy w powieści.

Nowy Świat w tekście argentyńskiej pisarki jest inny niż ten znany nam z folderów reklamowych i zdjęć z wakacyjnych wojaży. Jeśli jednak zainteresowani jesteśmy poznaniem Ameryki Łacińskiej w jej pełnym wymiarze, musimy zmierzyć się z rzeczywistością przedstawioną w powieści Dolores Reyes.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ