Piątek, 27 września 2019
WydawcaRebis
AutorEwa Ornacka
RecenzentElżbieta Szkubel
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2019
Liczba stron292
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 9/2019

„Nie od dziś wiadomo, że ulubionymi bohaterami bestsellerów są seryjni mordercy” – twierdzi Ewa Ornacka. Biorąc pod uwagę rosnący wzrost popularności dzieł o tematyce kryminalnej, trudno jest się nie zgodzić z tą opinią.

Zazwyczaj tym, co najbardziej interesuje nas, czytelników, w opisywanych zbrodniach, są powody, dla których z pozoru zwykły, „normalny” człowiek dopuścił się tak drastycznych i niekiedy przerażających czynów. Ciężko jest nam zrozumieć, w jaki sposób funkcjonuje umysł kryminalisty. Sama fikcja literacka nie zawsze potrafi oddać złożoność psychiki ludzkiej, a w szczególności mentalność osób popełniających przestępstwo. Nie lada wyzwaniem jest przeniknięcie osobowości psychopaty, mordercy czy oszusta.

Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Ornacka, która wraz z dr. Jerzym Pobochą, biegłym sądowym z zakresu psychiatrii, specjalistą zajmującym się orzekaniem o poczytalności morderców, starają się przybliżyć najczęstsze anomalie psychiki, tak charakterystyczne dla kryminalistów. Szukając punktów wspólnych zbrodni, analizują liczne przykłady szokujących przestępstw mających miejsce zarówno dziś, jak i wiele lat temu.

Współpraca Ornackiej z Pobochą zaowocowała książką, która wyróżnia się na tle innych dzieł o podobnej tematyce. Czytając „Zrozumieć zbrodnię”, łatwiej jest nam pojąć, jak wielki wpływ ma umysłowość na działania człowieka. Opisywane zbrodnie pozwalają nam poznać różnorodność przypadków oraz chorób psychicznych, a co za tym idzie przyczyny, dlaczego są one popełniane. Oprócz zaspokojenia naszej ciekawości dotyczącej przestępstw, warto sięgnąć po książkę Ornackiej, by w przystępny sposób uzyskać wiedzę na temat obrony przed ludźmi chcącymi wykorzystać naszą nieświadomość.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ