Redaktorzy językowi nieraz chcieliby naprawić jakiś fragment tekstu autorskiego. Obawiają się jednak, że gdy to zrobią, naruszą zarówno jego swoistość, czyli oryginalność, jak i dobre obyczaje zawodowe. Można tu widzieć jedne z najczęstszych i najpoważniejszych wątpliwości, z którymi musimy się mierzyć w pracy. Bywa zresztą, że niezależnie od tematyki redagowanego tekstu.
Program szkolenia
- Dwupoziomowość normy językowej a jej konsekwencje dla redagowanego tekstu.
a) Różnice między innowacjami a zmianami językowymi.
b) Przesłanki pomocne w wyborze wariantu. - Plusy i minusy stylu autorskiego.
a) Sfery wolne od preferencji autorskich – prawda czy fałsz?
b) Kryteria oceny indywidualizmów językowych.
c) Najczęstsze sposoby asekuracji.
3. Redakcja (nie)przypadkowego felietonu jako przykład pracy nad tekstem autorskim.
- Pytania Państwa Uczestników szkolenia.
Szkolenie poprowadzi dr Tomasz Karpowicz – językoznawca, dr nauk humanistycznych, pracownik naukowy Zakładu Edytorstwa i Stylistyki Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2004–2006 sekretarz Komisji Ortograficzno-Onomastycznej Rady Języka Polskiego. Autor kilku słowników ortograficznych i wielu artykułów poświęconych współczesnej polszczyźnie. W latach 2007-2009 kierownik specjalizacji edytorsko-wydawniczej na Wydziale Polonistyki UW. Współpracuje z wieloma warszawskimi wydawnictwami.
Termin szkolenia: 21 października, w godz. 9.00-14.30
Koszt udziału jednej osoby: 500 zł +23% VAT (koszt obejmuje: udział w szkoleniu online, materiały szkoleniowe i certyfikat uczestnictwa w pliku pdf). Przy zgłoszeniu minimum 3 osób z ramienia jednej firmy koszt uczestnictwa dla 1 osoby wynosi 450 zł + VAT.
Formularz zgłoszeniowy do pobrania:
doc: formularz_Granice_ingerencji_21_10_2020
Kontakt w sprawie szkoleń:
Ewa Zając: ewa_zajac @rynek-ksiazki.pl
Ewa Tenderenda-Ożóg:ewa @rynek-ksiazki.pl
tel. 22 828 36 31