Czy można zamieścić na okładce “wizerunek” Pałacu Kultury i Nauki? Czy na wykorzystanie zdjęcia premiera trzeba pytać o zgodę? Czy na stronie internetowej mogę zamieścić zdjęcia moich najlepszych klientów oraz logotypy ich firm? Kiedy wydanie książki z okładką zbliżoną do publikacji innej firmy jest czynem nieuczciwej konkurencji? Czy każde zdjęcie jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego? Czy wykorzystanie bez zgody fragmentu mapy z Google jest naruszeniem praw autorskich? Na te i inne pytanie będzie można znaleźć odpowiedź podczas szkolenia poświęconego aktualnej problematyce prawa autorskiego dotyczącej korzystania z materiałów ilustracyjnych w działalności wydawniczej.
Biblioteka Analiz i Kancelaria Patrimonium zapraszają do udziału w szkoleniu: “Korzystanie z materiałów ilustracyjnych w działalności gospodarczej i kulturalnej – aspekty prawa autorskiego”.
Program szkolenia
1. Chronione a niechronione – gdzie jest granica?
a) utwór – przedmiot ochrony prawnoautorskiej
b) inne obszary ochrony – ochrona dóbr osobistych, prawo własności przemysłowej, ochrona baz danych, zwalczanie nieuczciwej konkurencji
2. Kiedy można korzystać z ilustracji bez zgody uprawnionego:
a) ochrona wygasła
b) ochrona nigdy nie powstała (brak cech utworu, wyłączenia ustawowe)
c) dozwolony użytek.
3. Co może stanowić materiał ilustracyjny?
a) utwór plastyczny,
b) utwór fotograficzny,
c) utwór kartograficzny,
d) utwór architektoniczny, architektoniczno-urbanistyczny, urbanistyczny,
e) wykres,
f) tabela,
g) wizerunek.
4. Utwór plastyczny – charakter, specyfika ochrony, aspekty praktyczne.
5.
Utwór fotograficzny – charakter, klasyfikacja utworów fotograficznych,
specyfika ochrony, problemy międzyczasowe (czy ochrona jest jednakowa
bez względu na czas powstania utworu fotograficznego), aspekty
praktyczne.
6. Utwór kartograficzny – charakter, specyfika ochrony, klasyfikacja utworów kartograficznych, aspekty praktyczne.
7. Utwór architektoniczny, architektoniczno-urbanistyczny, urbanistyczny – charakter, specyfika ochrony, aspekty praktyczne.
8. Wykresy i tabele – gdzie leży granica ochrony prawnoautorskiej?
9. Prawo do wizerunku – charakter, specyfika ochrony, aspekty praktyczne.
10. Korzystanie z materiałów ilustracyjnych w ramach dozwolonego użytku:
a) fotografie reporterskie,
b) sprawozdania o aktualnych wydarzeniach,
c) utwory wystawione na stałe na publicznych drogach itp.,
d) wystawa publiczna,
e) encyklopedie i atlasy,
f) prawo cytatu.
11. Ochrona materiałów ilustracyjnych poza prawem autorskim (ochrona baz danych, ochrona dóbr osobistych, znaki towarowe, wzory przemysłowe, wzory użytkowe, nieuczciwa konkurencja).
12. Rozwiązywanie praktycznych problemów zgłoszonych przez uczestników szkolenia.
Wykładowca: Joanna Hetman-Krajewska – adwokat i radca prawny, członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Ukończyła z wynikiem bardzo dobrym aplikację radcowską prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie. Absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów magisterskich o specjalności kultura amerykańska w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Ukończyła liczne kursy dokształcające, m.in. z zakresu prawa autorskiego, ochrony baz danych, prawa konsumenckiego, prawa pracy, prawa upadłościowego, prawa spółek, prawa europejskiego. Autorka publikacji „Prawo Langa. Ustawowa regulacja cen książek”, skryptu „Podstawy prawa własności intelektualnej” oraz wprowadzenia do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dwa wydania – 2004, 2007), a także wielu artykułów traktujących o aktualnych problemach prawnych, ukazujących się na łamach „Rzeczpospolitej”, „Biblioteki Analiz” i „Magazynu Literackiego Książki”. Prowadzi praktykę zawodową w Kancelarii Prawniczej PATRIMONIUM w Warszawie, specjalizującej się w prawnej obsłudze rynku wydawniczego oraz innych podmiotów zaangażowanych w obrót prawami autorskimi. Zajmuje się działalnością szkoleniową, prowadząc szkolenia i konferencje z zakresu prawa własności intelektualnej, m.in. przy współpracy z Migut Media Conferences Sp. z o.o., Coopers Conferences, Biblioteką Analiz Sp. z o.o., Kancelarią Bukowski i Wspólnicy oraz Kancelarią Adwokacką Lassota i Partnerzy. Inicjatorka i wykładowca na Studiach Podyplomowych „Edytorstwo i Rynek Książki” w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa w Warszawie. Ponadto wykładowca prawa własności intelektualnej na studiach dziennych i zaocznych tej uczelni. Członek Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury (czwarta kadencja). Członek Rady Fundatorów Fundacji MEDIARE Dialog-Mediacja-Prawo; przewodnicząca Rady Fundacji Polska Marka. Ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
Koszt udziału jednej osoby:
600 zł od osoby + 23 proc. VAT. (koszt obejmuje: udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe, certyfikat uczestnictwa).
Przy zgłoszeniu minimum 3 osób z danej firmy – koszt uczestnictwa wynosi 550 zł od osoby.
Szkolenie odbędzie się na platformie Zoom w godz. 9.00-15.00
Kontakt w sprawie szkoleń:
Ewa Zając: ewa_zajac@rynek-ksiazki.pl
Ewa Tenderenda-Ożóg: ewa@rynek-ksiazki.pl
tel. 22 828 36 31
Organizator:
Biblioteka Analiz Sp. z o.o.
ul. Mazowiecka 6/8, pok. 416, 00-048 Warszawa
tel. 22 828 36 31