Wtorek, 20 lutego 2018
Zaproszenie do Galerii Autorskiej w Bydgoszczy

Jan Kaja i Jacek Soliński zapraszają w czwartek 22 lutego o godz. 18. do Galerii Autorskiej w Bydgoszczy przy ul. Chocimskiej 5 na spotkanie poetyckie z Bartłomiejem Siwcem zatytułowane „Instrukcja zabicia ptaka”. Wprowadzenie – Maciej Krzyżan. Czytanie tekstów – Mieczysław Franaszek. Zdarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy obrazów Leszka Goldyszewicza.

Bartłomiej Siwiec (ur. w 1975 r. w Bydgoszczy) – prozaik, poeta, dramatopisarz. Ukończył politologię ze specjalizacją dziennikarską na WSP w Bydgoszczy i studia podyplomowe z zakresu archiwistyki na UMK w Toruniu. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział w Bydgoszczy. Autor trzech powieści „Zbrodnia, miłość, przeznaczenie”, „Autodestrukcja i „Przypadek Pana Paradoksa”, zbioru opowiadań „Wszyscy byli umoczeni”, dwóch zbiorów wierszy „Instrukcja zabicia ptaka” i „Matka i róża” oraz kilku dramatów „64 pozycje z życia szachisty”, „Wyszła z domu” i „Skóry”. Jego dramaty były nagradzane i wyróżniane przez Dom Literatury w Łodzi, Teatr Powszechny w Łodzi i jury XII Ogólnopolskiego Konkursu im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, znalazły się też trzykrotnie w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, a miniatura „Wpuszczony w maliny” została wyróżniona w konkursie pamięci Jana Himilsbacha w Mińsku Mazowieckim. Jego książki były też dwukrotnie nominowane w konkursie na najlepszą Bydgoską Książkę Roku „Strzała Łuczniczki. Od 2013 roku felietonista „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego”.

Instrukcja zabicia ptaka

Pierze jest bardzo cenne
dbajmy o pierze
gdy ptak jeszcze żyje
przygotujmy kąpiel w balii
ciepła woda wskazana
niech się popluska
po kąpieli ptak
musi być trzymany na czystej słomie
to ważne!
przy biciu ptaka
zważmy na piórka
żadnej krwi moi drodzy
to znacznie obniża jakość
ubitego ptaka
skubiemy zaraz po zabiciu
kiedy ptak jest jeszcze ciepły
pamiętaj!
segreguj pierze
osobno puch osobno krótkie pierze
a do innego naczynia
pióra z ogona
przy sprzedaży rozróżniamy
pierze darte i pierze nie-darte
wiadomość z ostatniej chwili!
duży popyt na indycze kacze i perlicze
musisz je bardzo starannie przechowywać
jak widać dobra cena
zależy głównie od ciebie
(Bartłomiej Siwiec)
Leszek Goldyszewicz (ur. w 1958 roku w Bydgoszczy) –członek ZPAP, autor kilkudziesięciu wystaw malarskich i uczestnik wielu zbiorowych w kraju i za granicą. Czasami nagradzany w konkursach, ostatnio Pierwsza Nagroda w 2017 roku w konkursie tematycznym „Źródła” pod Patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszcz i Galerii Miejskiej BWA. Obrazy jego są w zasobach Bydgoskiego Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego oraz w prywatnych rękach w kraju i poza nim. Jest współzałożycielem zespołu WED VUH, gdzie gra na gitarze, pisze teksty i śpiewa. W roku 2015 wydano płytę „Na przełęczy Borgo”. W 2015 roku miał w Pałacu w Ostromecku wystawę retrospektywną obejmującą prace z lat 80-tych, aż do współczesnych. Nadal maluje.

Ptaki są mi bliskie.

Ptaki od dawna pojawiają się na moich obrazach, czasami jako PTASIORY.
Ptaki krzyczą po swojemu co ranka przed moim balkonem przylatując znad niedaleko płynącej Brdy, te są białe, raczej rybołowne ale kto je tam dzisiaj wie co z tym jadłospisem.
Wrony, gawrony, jeżyki, sroki, oczywiście gołębie; wszystko to jest blisko.
Wiosną i jesienią klucze ptaków migrujących; te bardziej oddalone lecz „bliższe” inaczej.
Ptaki „latają” po sufitach w moim mieszkaniu
Czasami śnię, że jestem jednym z nich i sunę nad lekko pomarszczoną taflą wody w promieniach wstającego słońca. (Leszek Goldyszewicz)

 

Podaj dalej
Autor: (fran)