Piątek, 18 maja 2018
Spotkanie z prof. Zdzisławem Jerzym Adamczykiem

Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik” zaprasza na stoisko 3/D1 na Warszawskich Targach Książki.

19.05.2018 (sobota), godz. 11.00-12.00
prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk będzie podpisywał swoją książkę
“Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego”.

 

Dlaczego napisałem tę książkę…

Przez kilkanaście lat przygotowywałem do druku pełne wydanie listów Stefana Żeromskiego. Gdy rozpoczynałem pracę, dysponowałem wiedzą o jego życiu ukształtowaną przez lekturę książki Hanny Mortkowicz-Olczakowej “O Stefanie Żeromskim” oraz kolejnych tomów wspomnień Moniki Żeromskiej; w trakcie poszukiwania dokumentów i informacji koniecznych do objaśnienia listów zorientowałem się, że obie te autorki celowo przemilczają ważne fakty z życia Żeromskiego, podają natomiast informacje niepewne czy wręcz kłamliwe, świadomie tworzą z gruntu fałszywy obraz ostatnich lat jego życia. Owe przemilczenia i kłamstwa odnoszą się głównie do spraw rodzinnych, a zwłaszcza do związku Żeromskiego z Anną z Zawadzkich…

Niewielką część odnalezionych dokumentów i zdobytych informacji wykorzystałem w objaśnieniach do ostatnich tomów listów. Tylko niewielką część. Sądzę, że wszystkie powinny zostać opublikowane. Dlatego napisałem tę książkę.

Autor

 

„Zgodnie z zapowiedzią w połowie lipca przybyła do Krakowa Anna. Przyjechała nie sama, lecz z matką, Marią Zawadzką. Wkrótce potem wszyscy troje przenieśli się do Zakopanego. […]

Żeromski i Anna zaczęli publicznie pokazywać się razem. […]

Stanisław Ignacy Witkiewicz informował Helenę Czerwijowską: »dziś na odczycie Starca z Gór widziałem Żeromskiego z p. Z[awadzką]. Co za mops potworny z niego się zrobił«. Bronisław Malinowski w swym “Dzienniku w ścisłym znaczeniu tego wyrazu” odnotował 25 sierpnia 1912, że poprzedniego dnia, chyba z udziałem Witkacego, zdarzyła się jakaś »afera z odbijaniem koch[anki] Żer[omskiemu]«.

Zakopane trzęsło się od plotek”.

Zdzisław Jerzy Adamczyk – profesor, historyk literatury polskiej i wydawca, przez wiele lat zatrudniony w Akademii Świętokrzyskiej (obecnie Uniwersytet Jana Kochanowskiego) w Kielcach, a także w Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu i w Akademii Humanistycznej w Pułtusku; od 1976 r. członek, a od 2011 przewodniczący Komitetu Redakcyjnego “Pism zebranych” Stefana Żeromskiego. W ramach “Pism” wydał m.in. sześć tomów listów Żeromskiego oraz trzy tomy jego utworów publicystycznych i wspomnień; w związku z tymi edycjami odnalazł i opublikował wiele nieznanych dokumentów ukazujących w nowym świetle twórczość i życie autora “Przedwiośnia”. Obecnie przygotowuje nowe wydanie “Dzienników”.

 

Podaj dalej