Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rozmowa wokół książki „Religia, historia i przyszłość w kulturze afrokaraibskiej”

27 stycznia, 2023,19:00

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na rozmowę wokół książki „Religia, historia i przyszłość w kulturze afrokaraibskiej”

W spotkaniu udział wezmą:

Jakub Bohuszewicz, Adam Kwaśny, Dariusz Brzostek, Agata Mrowińska, Elżbieta Binczycka-Gacek, Lidia Kniaź-Hunek i Piotr Michalik

Rozmowę poprowadzi:

Tomasz Pindel

 

27 stycznia, godz. 19, Kawiarnia Literacka, ul. Krakowska 41, Kraków

Link do wydarzenia https://fb.me/e/2iEHOQvH1

Literatura, sztuka i religia Karaibów to temat ciągle jeszcze słabo rozpoznany, zarówno wśród szerszej publiczności, jak i w kręgach badaczy kultury, do czego redaktorzy monografii odnoszą się we Wstępie, co również autorzy tomu pokazują na przykładach takich zjawisk jak literatura, muzyka i mitologia Afrokaraibów, złożone relacje między polityką a haitańskim vodou czy santeria – jej współczesna tożsamość i wpływ na meksykańskie kulty Santa Muerte.

O tych i innych tematach będą rozmawiali uczestnicy spotkania Jakub Bohuszewicz, Adam Kwaśny, Dariusz Brzostek, Agata Mrowińska, Elżbieta Binczycka-Gacek, Lidia Kniaź-Hunek oraz Piotr Michalik, snując własne refleksje i odpowiadając na pytania publiczności. Spotkanie poprowadzi Tomasz Pindel.

 O książce

 Nie ulega wątpliwości, że redaktorzy oraz autorzy tomu wkroczyli na pole słabo rozpoznane w polskiej humanistyce. Poszukiwanie afrokaraibskich monografii i analiz napotyka u nas zasadniczą trudność, a jest nią ich niedostatek. Nie inaczej jest zapewne w potocznym imaginarium, w którym o lepsze biją się Jamajka z reggae, Haiti (legionowe i dramatyczne, nawiedzane trzęsieniami ziemi), Beyoncé, kubańskie cygara i pejzaże rodem z Piratów z Karaibów. Nie był ten region celem wielu polskich wypraw badawczych, nie stał się znaczącym punktem odniesienia dla teorii i stanowił w rezultacie rodzaj „plamki ślepej” między molochem Ameryki Północnej a archipelagiem Ameryki Południowej. Dobrze zatem się stało, że znalazła się grupa badaczek i badaczy, którzy kierują naszą uwagę w tym zapoznanym kierunku.

Z recenzji prof. dra hab. Waldemara Kuligowskiego

 Antropologia to […] dyscyplina pogranicza, którą trudno zamknąć w raz na zawsze ustalonych ramach teoretycznych i metodologicznych. Kierując się takim jej rozumieniem, zdecydowaliśmy się włączyć do tomu teksty autorów reprezentujących dwie dyscypliny współczesnej humanistyki: kulturoznawstwo i religioznawstwo. Dzięki temu czytelnik ogląda kulturę afrokaraibską niejako z dwóch perspektyw: kulturoznawczej, ukazującej ideologiczno- -postkolonialne uwarunkowania badań nad jej dziedzictwem […], a także religioznawczej, podkreślającej twórczą rolę religii w uruchamianiu zmian społecznych oraz dynamikę synkretyzacji religijnej.

Ze Wstępu

 

Szczegóły

Data:
27 stycznia, 2023
Godzina:
19:00

Miejsce wydarzenia

Kawiarnia Literacka
ul. Krakowska 41 
Kraków, Poland
+ Google Map