środa, 16 maja 2018
9. Warszawskie Targi Książki

Już jutro rozpoczną się 9. Warszawskie Targi Książki. Prezentujemy subiektywny wybór wydarzeń z programu towarzyszącego WTK skierowanych do profesjonalistów branży wydawniczej.

Czwartek
W tym roku branżowcy otrzymają możliwość mocnego „wejścia” w targi, dzięki organizowanemu przez Polską Izbę Książki panelu pod hasłem „Business intelligence rynku książki na świecie. Jakie dane z rynku potrzebne są wydawcy i księgarzowi, by dobrze zarządzać swoim biznesem?” (sala Londyn B, 10.30 – 12.30). W dyskusji, której moderatorem będzie Marcin Garliński, prezes wydawnictwa Muza S.A., udział wezmą: Paul Kloda (MVB Marketing – und Verlagsservice des Buchhandels GmbH) i Renek Mendruń (Nielsen Book Research).

Punktualnie w południe rozpocznie się natomiast uroczyste otwarcie 9. Warszawskich Targów Książki i 12. Targów Książki Akademickiej i Naukowej Academia (Kanapa Literacka – scena główna). Bezpośrednio po nim, w tym samym miejscu, dojdzie do wręczenia nagrody „Lew Hieronima” – dla wydawcy najbardziej przyjaznego tłumaczom. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

Fundacja Legalna Kultura zaprasza na szkolenie z zasad wykorzystywania utworów chronionych w działaniach promocyjnych (czwartek, godz. 12-13 sala Londyn B; piątek, godz. 11-12, sala Londyn A).

Dwie godziny później, ponownie na Kanapie Literackiej, ogłoszone zostaną nominacje do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”. Tradycyjnym punktem programu towarzyszącego WTK są również nominacje do kolejnej edycji Nagrody Literackiej Nike (godz. 13, sala Londyn B).

O godz. 14 również w Sali Londyn B odbędzie się wręczenie Nagród Magellana w konkursie „Najlepsze publikacje turystyczne 2017 roku”, którego organizatorami są: Biblioteka Analiz oraz „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”.

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek zaprasza na godz. 14 do sali Amsterdam na uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom 58. Konkursu PTWK „Najpiękniejsze Książki Roku 2017”.

Natomiast w Sali Paryż C o godz. 14 rozpocznie się prezentacja Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Copyright Polska pod hasłem „Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi – najważniejsze aspekty dla Wydawców. Prawo autorskie – fakty i mity”.

Godzinę później w sali Paryż B zaplanowano spotkanie „Buuki – szansą dla książki”, które poprowadzi dr Jan Lus.

O godz. 15 w sali Londyn C odbędzie się dyskusja pod hasłem „Czy self-publishing to zagrożenie dla rynku wydawniczego?”, organizowana przez Grupę Wydawniczą Relacja. Panel, w którym udział wezmą Michał Szafrański, najbardziej znany polski self-publisher oraz Anna Zdrojewska-Żywiecka, wydawczyni i prezes Grupy Wydawniczej Relacja poprowadzi Robert Drózd ze Świata Czytników.

Piątek
W piątkowe przedpołudnie (godz. 11, sala Londyn C) Warszawskie Targi Książki oraz Script Studio zapraszają na spotkanie zatytułowane „Książka na ekranie. Współpraca między rynkiem wydawniczym i filmowym w Polsce. Diagnoza, problemy i pomysły na zmiany”. Wydarzenie poprowadzą Katarzyna Gawrońska i Zofia Karaszewska. Bezpośrednio po nim odbędzie się wykład „Prawo autorskie do materiałów ilustracyjnych”, który wygłosi Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

O godz. 11 (Sala Londyn B) Polska Izba Książki zaprasza na spotkanie “Dobre pomysły nie muszą być drogie!” Wydawca Jörg Sundermeier (Verbrecher Verlag, Kurt Wolff Stiftung) i księgarz David Mesche (Buchbox!) w rozmowie o tym, jak sprawić, by książki niezależnych wydawców i lokalnych księgarń były bardziej widoczne i dostępne. Rozmowę poprowadzi Małgorzata Duda-Klag

Na scenie A, o godz. 12 Maria Kulik, była przewodnicząca Polskiej Sekcji IBBY dokona prezentacji książki „Rozumienie świata. O pracy z książka i czytelnikiem” (SBP) – nowatorskiego poradnika, będący owocem pracy grupy praktyków – bibliotekarek szkolnych i publicznych, nauczycielek wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, pedagogów pracujących ze starszą młodzieżą.

W tym samym miejscu, o godz. 14 rozpocznie się natomiast dyskusja panelowa „Tłumacz na rynku wydawniczym”, która dotyczyć będzie zagadnień związanych ze współpracą tłumaczy z wydawnictwami, z jakością tłumaczeń, spadającymi stawkami za przekład i pauperyzacją zawodu tłumacza pisemnego. W debacie udział wezmą: Grażyna Szarszewska – dyrektor generalna Polskiej Izby Książki, Marzena Wasilewska – redaktor prowadząca w wydawnictwie Albatros oraz tłumacze – Rafał Lisowski (Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury) i Bożena Markiewicz (Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich).

Na godzinę 15.30 Polska Izba Książki zaprasza na swoje stoisko (36/D6) na „Spotkanie niezależnych wydawców” z udziałem zagranicznych gości: księgarza Davida Mesche (Buchbox!) oraz wydawcy Joerga Sundermeiera (Verbrecher Verlag).

W Sali Amsterdam o godz. 16 nastąpi ogłoszenie wyników Konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową Academia 2018 oraz prezentacja wyników konkursów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Nagrody prof. Jerzego Skowronka. To doroczne spotkanie wydawców akademickich i naukowych połączone będzie z wręczeniem wyróżnień rektorskich: Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych oraz Nagrody Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Ogłoszeniu wyników Konkursu Academia 2018 towarzyszyć będzie wręczenie nagród laureatom konkursów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: Nagroda Naukowa SBP im. Adama Łysakowskiego, Mistrz Promocji Czytelnictwa, Bibliotekarz Roku oraz Nagród im. prof. Jerzego Skowronka.

O godz. 17 w Sali Londyn B odbędzie się, po raz pierwszy na WTK, ogłoszenie listy utworów nominowanych do Nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2017, przyznawanej przez Związek Stowarzyszeń „Fandom Polski”.

O tej samej porze w sali Londyn C przedstawiciele Instytutu Książki opowiedzą o kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” i realizowanej w jej ramach dystrybucji wyprawek czytelniczych dla noworodków.

Targowy piątek zakończy Walne Zgromadzenie Izby Księgarstwa Polskiego (sala Londyn A, godz. 17).

Ponadto, podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki, warto zwrócić uwagę na aktywność Biura ISBN – przez wszystkie dni targowe jego przedstawiciele będą udzielać konsultacji na stoisku Biblioteki Narodowej (84/D12).

 

Autor: (PW)