Piątek, 14 grudnia 2018
Psychoskok przypomina

Czy rzeczywiście czytanie powoduje zmiany w mózgu? Jeśli tak to jakie? W pierwszej chwili po przeczytaniu takiego tekstu można by pomyśleć, że to coś absurdalnego i niepoważnego. Jednak, kiedy wnikliwiej przyjrzymy się temu stwierdzeniu, można by pomyśleć, że to jednak racja. Ale co może dziać się w głowie podczas czytania? Zacząć pewnie należałoby od tego, że kontakt z książką to przede wszystkim relaks, zdobywanie wiedzy i przyswajanie nowych informacji. Z uwagi na bardzo ciekawe zjawisko czytania powodującego zmiany w mózgu przeprowadzono wiele badań. Tak naprawdę każda czynność jakiej się podejmujemy wymaga zaangażowania naszego umysłu, to od niego zaczyna się cała praca. Tak jest również podczas czytania. Kartkując strona po stronie zachodzą pewne procesy, nad którymi nigdy się nie zastanawiamy. Od analizy słów i wykrywania słuchu, przez wokalizację i wizualizację, do doświadczenia, które znamy i które nazywamy lekturą.

Każde kolejne badania naukowców nad tajemniczym ludzkim mózgiem dają nowe wyniki. Czytanie obniża stres, tym samym powoduje zminimalizowanie ciśnienia krwi i tętna. To wszystko powoduje poprawę pamięci, a nawet wydłuża okres życia.

Ludzki mózg to wielka tajemnica, skarbnica wiedzy, trudna do całkowitego rozszyfrowania.

Przedstawiamy 5 zjawisk, które zachodzą w naszych umysłach podczas czytania: sytuacji

  1. Czytanie poprawia łączność mózgu

Czytanie może powodować zmiany w mózgu, nie tylko podczas uczestnictwa w aktywności, ale także w łączeniu w stanie spoczynkowym. A co to dokładnie oznacza? Według badań, gdy czytamy, połączenie kory mózgowej lewej strefy – obszaru związanego z odbiorem języka – jest podwyższone. Co więcej, ta podwyższona aktywność trwa nawet kilka dni po przeczytaniu książki.

 

  1. Czytanie zwiększa pojemność pamięci roboczej

Czytanie to najlepszy trening dla mózgu z wielu powodów. Przede wszystkim poprawia się pamięć. Mamy szansę na zatrzymanie się, przeanalizowanie pewnych kwestii, ich  przetworzenie i wyobrażenie, niż przy słuchaniu radia czy oglądaniu telewizji. Taki zwiększony trening umysłowy pozwala zachować ostrość pamięci, poprzez napinanie mięśni, jak w sporcie. Nasz mózg jest wówczas bardziej aktywny.

 

  1. Czytanie poszerza koncentrację

Każda książka ma początek, środek i koniec. To fantastyczne ćwiczenie dla mózgu, bowiem  jest on zaangażowany do myślenia w kolejności, a przez to poświęca więcej czasu na budowanie opowieści, niż na przeglądanie każdego szczegółu. Sam musi połączyć przyczynę i skutek. Czytanie liniowe, czyli każdej strony po kolei powoduje, że nasze myśli rwą się do przodu. Próbujemy nakreślić sobie przebieg dalszej akcji. To bardzo pozytywna reakcja zwiększonej zdolności uwagi. Stosowanie tej techniki widoczne jest najczęściej u dzieci, którym czytają rodzice. Umysł dziecka jest bowiem bardzo plastyczny i zdolny do zwiększania swojej koncewntracji.

 

  1. Czytanie czyni nas bardziej empatycznymi

Oderwanie się od szarej rzeczywistości i zanurzenie w innym świecie, czy to fikcyjnym czy rzeczywistym, stanowi doskonały trening dla umysłu. Wchodzimy wówczas w skórę bohaterów, zastanawiamy się co my zrobilibyśmy na ich miejscu. Zatracenie się w pewnej historii, może spowodować nawet zmiany fizyczne w mózgu. Przeżywanie emocji z bohaterami, ich dramaty, tragedie, ekscytacje, uniesienia, to czyni nas bardziej empatycznymi w realnym życiu.

 

  1. Nauka języków obcych zapobiega chorobie Alzheimera

Przyswajanie zagranicznych słówek, zwrotów i czytanie książek w obcym języku to najlepszy trening dla umysłu. Przede wszystkim są to zmiany widoczne w dorosłym życiu. Nauka nowego języka sprzyja utrzymaniu jego dobrej sprawności do późnej starości. Dowiedziono, że uczenie się języków obcych hamuje proces starzenia się mózgu oraz zwiększa inteligencję. Najlepsza jest nauka języków w okresie dziecięcym. Mózg wówczas jak gąbka chłonie wszelkie widomości i doskonale zapamiętuje. W starszym wieku natomiast ćwiczenie mózgu w ten sposób zapobiega demencji oraz chorobie Alzheimera.

 

Mózg to organ, który kieruje i rządzi całym ciałem. To ta część organizmu, która jeszcze nigdy nie została przeszczepiona. Warto więc posiąść wiedzę co robić, by jak najlepiej o niego dbać. Trening mózgu to najlepsza dla niego opcja. Wprowadzanie w różny rodzaj aktywności, na każdym etapie życia. Z upływem lat mózg ulega powolnej, ale systematycznej degradacji. Każda jednostka ludzka rodzi się z pewną liczbą szarych komórek, spełniających bardzo ważną funkcję związaną z przyswajaniem, gromadzeniem i przetwarzaniem informacji. Czytanie więc powoduje zmiany w mózgu, ale tylko i wyłącznie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Czytajmy więc jak najwięcej i uczmy się języków obcych, by nasz umysł pozostawał na długo sprawny i aktywny.

W ramach treningu proponujemy kilka książek do przeczytania.

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-na-jesienne-wieczory-top-10/

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytanie-ksiazek-przyczyna-dlugotrwalych-zmian-mozgu/

http://www.psychoskok.pl/

 

Podaj dalej