Czwartek, 24 maja 2018
Nagroda im. prof. Jerzego Skowronka
Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka otrzymał prof. Wiesław Walkiewicz za szczególnie ceną pracę „Słowiańszczyzna Południowa. Między przeszłością a przyszłością” (Wydawnictwo SGGW), a jury przyznało też Specjalne Wyróżnienie dla japońskiego historyka prof. Makoto Hayasaki, który od ponad czterdziestu lat zajmuje się historią Polski i jej sąsiedztwa w czasach nowożytnych. Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka wręczono w piątek 19 maja podczas 9. Warszawskich Targów Książki na stadionie PGE Narodowy, w ramach gali nagród związanych z 12. Targami Książki Akademickiej i Naukowej Academia 2018. Organizatorem Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka jest redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, a jej jury składa się z przyjaciół i uczniów patrona nagrody. Od 2015 roku przewodniczącym jury jest prof. dr hab. Jarosław Czubaty, laureat nagrody w roku 2012 za prace „Księstwo Warszawskie 1807-1815” (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego). W tym roku Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka wręczono po raz 23. Nagroda przyznawana jest wydawcom za książki z dziedziny historii i archiwistyki z szerokiego kręgu zainteresowań badawczych jej patrona. Prof. Jerzy Skowronek w swojej pracy badawczej zajmował się przede wszystkim historią Polski i krajów bałkańskich w II połowie XVIII i w wieku XIX oraz stosunkami międzynarodowymi w tym okresie. Był też autorem wielu publikacji varsavianistycznych oraz prac z dziejów wojskowości, szczególnie dotyczących powstań narodowych. Związany był z Instytutem Historii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery naukowej – od asystenta do profesora. Przez jedną kadencję był też prorektorem swojej macierzystej uczelni. W roku 1990 został dyrektorem Instytutu Nauk Humanistycznych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a następnie objął funkcję Dyrektora Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Zginął 23 lipca 1996 roku w wypadku samochodowym we Francji. Kapituła Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka obradowała 26 kwietnia tradycyjnie w gościnnym gmachu Liceum im. Mikołaja Reya w Warszawie. W obradach uczestniczyli: dr hab., prof. UW Jarosław Czubaty (przewodniczący), Piotr Dobrołęcki, Witold Kaliński, dr Zofia Kunert, Józef Kliś, dr Czesław Andrzej Żak oraz sekretarz Kapituły Barbara Kramar. Członkami Kapituły są również: dr Natalia Bujniewicz, dr hab. Marta Deszczyńska, dr hab., prof. IS PAN Lilla Moroz-Grzelak, dr Tadeusz Krawczak, Andrzej Pieniak, prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki i prof. dr hab. Jerzy Zdrada. Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka za publikację w roku 2017 otrzymało Wydawnictwo SGGW za pracę prof. …
Wyświetlono 25% materiału - 359 słów. Całość materiału zawiera 1436 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się