Piątek, 14 lipca 2017
Rekord w jednoczesnym czytaniu książek

10 czerwca 2016 roku dzięki zaangażowaniu ponad 2000 bibliotek z całej Polski, czytało 432608 uczniów. Natomiast 1 czerwca uczniowie ponownie zgromadzili się w różnych miejscach, by poczytać to, na co mieli ochotę. Tym razem zebrało się ich 459409.
Według badań 63 proc. Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. „Młodzież czyta znacznie więcej, więc stwierdziliśmy, że może dać dorosłym dobry przykład. Jako redakcja miesięcznika »Biblioteka w Szkole«, wraz z ponad 2000 bibliotek, zorganizowaliśmy akcję czytelniczą o najwyższej frekwencji w Polsce.
Czytano w szkołach, na rynkach, na ulicach, na plaży, na Giewoncie, za granicą i w wielu dziwnych miejscach, na które mogła wpaść tylko młodzież.
W wielu miejscach organizowano dodatkowe atrakcje, przeradzające czytanie w wielogodzinne akcje czytelnicze. W biciu rekordu brali udział nauczyciele, znani ludzie, lokalne władze, dziennikarze” – czytamy w komunikacie organizatorów akcji.
Zatem co akcja miała na celu? Generalnie pokazanie, że wbrew krzywdzącej obiegowej opinii, młodzież czyta więcej, niż się wydaje. Chcieliśmy udowodnić to nie tylko dorosłym, lecz także samej młodzieży. Nie chodzi tu oczywiście o samo bicie rekordu. To symbol, motywujący uczniów i organizatorów. Tak naprawdę chcieliśmy sprawić, by cała szkoła rozłożyła się na trawie i wspólnie poczytała. By uczniowie, którzy na co dzień czytają, zobaczyli, że nie są jedyni, a ci którzy tego nie robią, mieli okazję spróbować, złapać kontakt z biblioteką, wejść w krąg czytelników.

Autor: (p)