Czwartek, 25 maja 2017
Tradycje warszawskiego drukarstwa
Włodzimierz Wisła, weteran sztuki drukarskiej, opublikował własne opracowanie monograficzne zatytułowane „Zakłady Graficzne Dom Słowa Polskiego 1950-2010”. Publikacja ukazała się drukiem w ograniczonym nakładzie, jest jednak dostępna jej wersja elektroniczna na portalu Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich na stronie „Warszawskie drukarnie - wczoraj i dziś”. Tam umieszczono również historyczne monografie Zakładów Graficznych „Dom Słowa Polskiego” z roku 1960, 1975 i 1980 oraz genezę druku czterotomowej „Encyklopedii Powszechnej PWN”. Dodatkowo w tym samym miejscu wprowadzono dostęp do materiałów filmowych związanych z drukarnią. Włodzimierz Wisła (urodzony w 1950 roku w Trzciance) jest absolwentem Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej w 1972 roku, ukończył też dwuletnie podyplomowe studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim z zakresu organizacji i zarządzania. Pracę zawodową rozpoczął w Zakładach Graficznych „Dom Słowa Polskiego”, gdzie pracował do 2005 roku, pełniąc funkcję mistrza, kierownika działu technologiczno-produkcyjnego, głównego technologa i przez 15 lat dyrektora ds. produkcji. Od 2005 do 2006 roku był prezesem dyrektorem Drukarni Naukowo-Technicznej w Warszawie. Od 2008 roku był przedstawicielem na Polskę międzynarodowego koncernu poligraficznego CPI Print. Był przewodniczącym Sekcji Książki Polskiej Izby Druku. Od 2005 roku jest członkiem Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga. Jak informuje autor, przez wiele lat Zakłady Graficzne Dom Słowa Polskiego były kuźnią polskiego słowa drukowanego. Uruchomione w roku 1950 jako największa drukarnia w kraju – i w tej części Europy – z zatrudnieniem nawet powyżej 2 600 pracowników, drukowały książki o znaczeniu ogólnopolskim, większość gazet centralnych i gamę …
Wyświetlono 25% materiału - 228 słów. Całość materiału zawiera 914 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się