Piątek, 9 listopada 2018
Prof. Marek Chodakiewicz w kategorii „Twórca”

Na Zamku Królewskim w Warszawie we wtorek 6 listopada odbyła się uroczysta gala VI edycji nagrody Strażnik Pamięci. Jak informował portal „Do Rzeczy”, udział w gali wzięli m. in. premier Mateusz Morawiecki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i minister środowiska Henryk Kowalczyk. Odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Wyróżnienie Strażnik Pamięci 2018 przyznano w trzech kategoriach – Twórca, Mecenas, Instytucja. W przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę specjalnymi statuetkami uhonorowani zostali ci, którzy w sposób szczególny upamiętniają i promują polską historię. W kategorii „Twórca” honorowane są osoby, które przyczyniły się do odnowienia polskiej pamięci. Nagrodę Strażnika Pamięci w tej kategorii otrzymał prof. Jan Marek Chodakiewicz – historyk, publicysta, profesor Institute of World Politics w Waszyngtonie. Laudację wygłosił Piotr Gociek. – Strażnik Pamięci to nie jest robota na spokojne czasy. To też nie jest robota na chwilę (…) to nie jest robota dla laika, zwłaszcza, gdy różne zastępy tych, którzy w zniszczeniu pamięci, widzą środek do zawłaszczenia pamięci – podkreślił w swoim wystąpieniu. Specjalista od niespokojnych czasów i specjalista na niespokojne czasy. Jest cierpliwy, uparty, niestrudzony. A prawdę walczył już w czasach, gdy nikomu do głowy nie przyszło, że dojdzie do konserwatywnej rewolucji. On nigdy poglądów nie zmienił, to czasy się zmieniły. Miarą jego sukcesów i profesjonalizmu będzie to, że jego przeciwnicy wybierają walkę obelgami. Oświeca laików, pozyskuje nowych sojuszników. Nigdy nie używa argumentu siły, ale siły argumentu. To żarliwy komentatorów współczesności, który, korzystając z przeszłości, nie boi się podpowiadać Polakom –zaprezentował laureata Piotr Gociek.
W kategorii „Mecenas” nagrodę Strażnika Pamięci otrzymał PGE – Polska Grupa Energetyczna, W kategorii „Instytucja” nagrodę otrzymał Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – upamiętniający Polaków, zamordowanych w trakcie sowieckiej akcji wymierzonej w żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego.
Laureatami Nagrody Strażnik Pamięci 2018 zostali również:
– Tadeusz Płużański, publicysta i dziennikarz, autor książek opisujących komunistyczne zbrodnie na Polakach
– prof. Robert Frost, szkocki historyk, autor „The Oxford History of Poland – Lithuania” – polskie wydanie: „Oksfordzka historia Unii polsko-litewskiej” (Rebis, 2018)
– Denis Delić, reżyser filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”
– Stanisław Srokowski, pisarz, autor licznych powieści i opowiadań opisujących zbrodnie ukraińskie dokonane na Polakach na Wołyniu.
– ambasador Jakub Kumoch i ambasada RP w Bernie – za działalność na rzecz upamiętnienia akcji ratowania Żydów podczas II wojny światowej, którą prowadzili polscy dyplomaci
– Arkadiusz Gołębiewski – organizator Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”
– Centrum Historii „Zajezdnia” – miejsce nowoczesnych wystaw historycznych, projektów edukacyjnych i kulturalnych
– Wydawnictwo Glaukopis
– Waldemar Gujski, mecenas, wykładowca polskich i zagranicznych firm
– Art Media – Galeria Delfiny
– Jan Białostocki – współtwórca Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”
– Fundacja Pamiętam – zabiegająca o upamiętnienie ludzi, którzy w drugiej połowie lat 40. i na początku 50. ubiegłego stulecia podjęli walkę zbrojną z komunistami
Nagrodę Specjalną od ministra Henryka Kowalczyka otrzymały Lasy Państwowe.

Na zdjęciu prof. Robert Frost, autor „Oksfordzkiej historii Unii polsko-litewskiej” (Rebis, 2018) (foto pd)

Autor: (fran)