Poniedziałek, 19 czerwca 2017
Fotograf i wydawca

Andrzej Baturo, fotograf, wydawca, działacz i organizator wielu imprez fotograficznych, zmarł 9 czerwca w Bielsku Białej. Miał 77 lat. W wraz z żoną Inez Baturo prowadzili wydawnictwo Baturo w Bielsku-Białej, specjalizujące się w albumach fotograficznych. Swoje życie prywatne i artystyczne związał kolejno z Olsztynem, Warszawą i Bielskiem-Białą.

Jak informuje Wikipedia, w latach 60. ubiegłego wieku Andrzej Baturo był jednym z założycieli Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Fotograficznego w Olsztynie oraz dziennikarzem „Głosu Olsztyńskiego”. W latach 70. pracował w Warszawie jako fotoreporter prasowy w „Na Przełaj”, „Razem”, „itd.” i w „Polityce”. Uznawany był za wybitnego przedstawiciela tzw. czarnego reportażu – był dwukrotnym zdobywcą tytułu Fotoreporter Roku (1973, 1976). Uczestniczył w wystawie World Press Photo w Hadze.
Pełnił funkcje sekretarza, a także wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików. Założył w Bielsku-Białej Delegaturę Związku Polskich Artystów Fotografików. Przez wiele lat był w zarządzie Delegatury.
W latach 80. i 90. był organizatorem i komisarzem generalnym I Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej, wówczas największej fotograficznej wystawy w powojennej Polsce, zamkniętej przez cenzurę. Był komisarzem i jednym z autorów wystawy zatytułowanej „Strajk na Podbeskidziu”, którą również zamknęła cenzura. Utworzył i prowadził przez 10 lat Bielską Galerię Fotografii. Utworzył w Bielsku-Białej Okręg Górski Związku Polskich Artystów Fotografików. Kilkakrotnie był prezesem Okręgu, przez wiele lat był w jego zarządzie. Na krótko zajął się fotografią reklamową i górską. Zorganizował II Ogólnopolski Przegląd Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej oraz dużą wystawę Polskiej Fotografii Górskiej w Antibes we Francji.
Za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele nagród, odznak, medali i wyróżnień, w tym Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania za działalność w redakcji „Na Przełaj”, Złoty Medal na Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach, Grand Prix na Festiwalu Sztuk Górskich w Antibes we Francji, „Bursztynową Księgę” podczas Spotkań Wydawców Dobrej Książki w Gdańsku za album „Beskidy” (1995) oraz za ten sam album nagrodę Najpiękniejsza Książka Roku w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1995). Wraz z żoną Inez otrzymał nagrodę prezydenta miasta Bielsko-Biała w dziedzinie kultury Ikar (2005) oraz doroczną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych, po raz pierwszy w historii Polski przyznaną fotografowi (2007). W 2009 roku został uhonorowany Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, a w 2014 roku Złotą Honorową Odznakę „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”.

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych fotografii prasowej oraz pejzażowej, organizowanych w kraju i za granicą. Zdjęcia publikował w bardzo wielu magazynach fotograficznych i w prasie, w kraju i za granicą (m.in. „Der Spiegel”, „National Geographic”, „Voyage”). Jego prace zamieszczone są m.in. w publikajach: „Mistrzowie polskiego pejzażu”, „Antologia Fotografii Polskiej”, „Z kart fotografii polskiej”. Jego prace znajdują się też w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.
W 2014 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej miała miejsce duża wystawa retrospektywna prac Andrzeja Batury zatytułowana „50 lat z fotografią”, ukazująca półwiecze twórczości, począwszy od debiutu w 1962 roku. Rok później, w 2015 roku został wydany album fotografii o tym samym tytule, który jest podsumowaniem 50-letniego dorobku artystycznego autora.
W wydawnictwie Baturo ukazały się albumy autorskie Andrzeja Baturo: „Beskidy” oraz „Cieszyn” (wspólnie z żoną Inez), jak też albumy zbiorowe: „Góry Polskie”, „Bielsko-Biała”, „Mistrzowie krajobrazu”.
W portalu „Dziennika Zachodniego” przypomniano 9 czerwca, że Andrzej Baturo był kuratorem Galerii Fotografii B&B, organizatorem polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych. Od 2005 roku wspólnie z żoną Inez Baturo tworzył i organizował Foto Art Festival – międzynarodowy przegląd wybitnej światowej fotografii, ściągający do Bielska-Białej tysiące miłośników sztuki fotograficznej.

Czytamy tam też, że Andrzej Baturo był „przede wszystkim wspaniałym, ciepłym człowiekiem o wyjątkowym poczuciu humoru i niespożytej energii do tworzenia niebanalnych wydarzeń artystycznych”.
Pogrzeb Andrzeja Baturo odbył się 14 czerwca na Cmentarzu Komunalnymw Bielsku Białej.

Autor: (fran)