Poniedziałek, 19 czerwca 2017
Fotograf i wydawca
Andrzej Baturo, fotograf, wydawca, działacz i organizator wielu imprez fotograficznych, zmarł 9 czerwca w Bielsku Białej. Miał 77 lat. W wraz z żoną Inez Baturo prowadzili wydawnictwo Baturo w Bielsku-Białej, specjalizujące się w albumach fotograficznych. Swoje życie prywatne i artystyczne związał kolejno z Olsztynem, Warszawą i Bielskiem-Białą. Jak informuje Wikipedia, w latach 60. ubiegłego wieku Andrzej Baturo był jednym z założycieli Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Fotograficznego w Olsztynie oraz dziennikarzem „Głosu Olsztyńskiego”. W latach 70. pracował w Warszawie jako fotoreporter prasowy w „Na Przełaj”, „Razem”, „itd.” i w „Polityce”. Uznawany był za wybitnego przedstawiciela tzw. czarnego reportażu – był dwukrotnym zdobywcą tytułu Fotoreporter Roku (1973, 1976). Uczestniczył w wystawie World Press Photo w Hadze. Pełnił funkcje sekretarza, a także wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików. Założył w Bielsku-Białej Delegaturę Związku Polskich Artystów Fotografików. Przez wiele lat był w zarządzie Delegatury. W latach 80. i 90. był organizatorem i komisarzem generalnym I Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej, wówczas największej fotograficznej wystawy w powojennej Polsce, zamkniętej przez cenzurę. Był komisarzem i jednym z autorów wystawy zatytułowanej …
Wyświetlono 25% materiału - 174 słów. Całość materiału zawiera 698 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?