Poniedziałek, 19 czerwca 2017
Fotograf i wydawca
Andrzej Baturo, fotograf, wydawca, działacz i organizator wielu imprez fotograficznych, zmarł 9 czerwca w Bielsku Białej. Miał 77 lat. W wraz z żoną Inez Baturo prowadzili wydawnictwo Baturo w Bielsku-Białej, specjalizujące się w albumach fotograficznych. Swoje życie prywatne i artystyczne związał kolejno z Olsztynem, Warszawą i Bielskiem-Białą. Jak informuje Wikipedia, w latach 60. ubiegłego wieku Andrzej Baturo był jednym z założycieli Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Fotograficznego w Olsztynie oraz dziennikarzem „Głosu Olsztyńskiego”. W latach 70. pracował w Warszawie jako fotoreporter prasowy w „Na Przełaj”, „Razem”, „itd.” i w „Polityce”. Uznawany był za wybitnego przedstawiciela tzw. czarnego reportażu – był dwukrotnym zdobywcą tytułu Fotoreporter Roku (1973, 1976). Uczestniczył w wystawie World Press Photo w Hadze. Pełnił funkcje sekretarza, a także wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików. Założył w Bielsku-Białej Delegaturę Związku Polskich Artystów Fotografików. Przez wiele lat był w zarządzie Delegatury. W latach 80. i 90. był organizatorem i komisarzem generalnym I Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej, wówczas największej fotograficznej wystawy w powojennej Polsce, zamkniętej przez cenzurę. Był komisarzem i jednym z autorów wystawy zatytułowanej …
Wyświetlono 25% materiału - 174 słów. Całość materiału zawiera 698 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki