Wtorek, 29 listopada 2016
Spotkanie w Goethe-Institut
W piątek 25 listopada odbyło się spotkanie w warszawskim Goethe-Institut, podczas którego zaprezentowano funkcjonowanie i prowadzenie "księgarni niszowej" na przykładzie berlińskiej księgarni Otherland, specjalizującej się w sprzedaży książek SF/fantasy. W rozmowie udział wzięli: Jakob Schmidt (współwłaściciel Otherlandu i niezależny tłumacz), Karolina Krakowska (historyczka sztuki i księgarka) oraz Piotr Seweryn Rosół (literaturoznawca, promotor kultury, współzałożyciel MiTo). Po serdecznym przywitaniu przez przedstawicielkę Goethe-Institut Warschau oraz przedstawieniu gościa i rozmówców Jakob Schmidt opowiedział zebranym o historii swojej ksiegarni, otoczeniu, warunkach w jakich funkcjonuje. Zebrani w urządzonym ze smakiem, dizajnerskim wnętrzu Goethe-Institut Warschau niezależni księgarze i wydawcy mogli usłyszeć, że księgarnia Otherland, której współwłaścicielem jest obecnie Jakob Schmidt powstała w 1998 roku w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg. Księgarnia znajduje się przy szlaku chętnie obieranym przez turystów i na początku obowiązywał niewielki czynsz. Wzrost popularności dzielnicy i jej rozwój przebiegał z korzyścią dla księgarni i przyczynił się do jej sukcesu. Założycielami księgarni było dwoje pasjonatów, którzy zrealizowali w ten sposób swoje marzenie. W 2012 roku dotychczasowi właściciele postanowili zakończyć działalność, na co wpływ miała m.in. konkurencja firmy Amazon oraz wzrastająca popularność e-booków. Księgarnię przejęło wtedy troje obecnych właścicieli, którzy, jak wielokrotnie podkreślał Jakob Schmidt, zajmują się zawodowo także innymi sprawami, a księgarnia nie jest jedynym źródłem ich utrzymania. Otherland funkcjonuje jako księgarnia specjalistyczna, wręcz niszowa - asortyment stanowi w niej literatura z gatunków science-fiction i fantasy oraz niewielka liczba tytułów z beletrystyki oraz literatury dziecięcej. Jak wspominał Jakob Schmidt, asortyment spoza głównego nurtu został wprowadzony, aby partnerzy, dzieci czy znajomi stałych bywalców mogli …
Wyświetlono 25% materiału - 247 słów. Całość materiału zawiera 991 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się