Czwartek, 19 kwietnia 2018
Zaproszenie do Pałacu Rzeczpospolitej

Wydawnictwo Zysk i S-ka oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zapraszają na wieczór promujący nową powieść Wacława Holewińskiego zatytułowaną „Pogrom 1905”. Spotkanie, jakie odbędzie się w czwartek 26 kwietnia o godz. 19. w Pałacu Rzeczpospolitej przy pl. Krasińskich 5 w Warszawie, będzie prowadzić Barbara Schabowska, a fragmenty książki przeczyta Andrzej Mastalerz.
Jak informuje wydawca, akcja książki dzieje się w maju 1905 roku. Warszawa staje się miejscem makabrycznych wydarzeń: mieszkańcy miasta dokonują brutalnego samosądu na sutenerach i prostytutkach. W tym samym czasie generał-gubernator warszawski Konstantin Maksymowicz po nieudanym zamachu na swoje życie ukrywa się w zegrzyńskiej twierdzy, z niepokojem śledząc zamieszki w podległym mu mieście. Czy był to spontaniczny zryw społeczny, mający przywrócić ład moralny w stolicy Kraju Nadwiślańskiego, czy przeciwnie – wyrachowana gra polityczna, odwracająca uwagę Polaków od radykalnych posunięć władz rosyjskich? Powieść Wacława Holewińskiego odkrywa mało znane wydarzenia z polskiej historii, na tle których rozgrywają się szemrane interesy warszawskiego półświatka, afery kryminalne, zamachy i romanse.
Prof. Wojciech Kudyba, krytyk literacki: Kogóż tu nie ma? Na stronach nowej powieści Holewińskiego przemykają przed nami sutenerzy i szpiedzy, przechadzają się damy i prostytutki, wolnym krokiem spacerują literaci i dziennikarze, swoje powikłane historie opowiadają generałowie, lekarze, kupcy i żandarmi, postaci historyczne i fikcjonalne. Poruszani osobistymi namiętnościami, pchani wiatrem historii, świadomie lub nie stają się częścią gry o miasto, sensacyjnej gry, którą śledzimy z zapartym tchem od pierwszej po ostatnią stronę książki. Na tle potężnego fresku obyczajowego, mocno zakorzenionego w realiach stolicy Polski na początku XX wieku, pisarz osadził intrygę społeczno-polityczną o wielkiej sile wyrazu. Kolejny raz – nie pierwszy w naszej literaturze – postawił pytanie o to, kto tak naprawdę rządzi Warszawą.
Wacław Holewiński (ur. 27 marca 1956 w Warszawie) jest pisarzem, prawnikiem, wydawcą, redaktorem, działaczem opozycji demokratycznej i więźniem politycznym w PRL. Od 1977 roku był współpracownikiem Niezależnej Oficyny Wydawniczej, a od 1978 roku do ogłoszenia stanu wojennego kierował Niezależną Spółdzielnią Wydawniczą I. W 1979 eoku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od marca 1981 był pracownikiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W styczniu 1982 roku został internowany, następnie przeniesiono go do Instytutu Hematalogii w Warszawie, a ostatecznie w sierpniu 1982 został zwolniony. Wraz z Jarosławem Markiewiczem w grudniu 1982 założył Wydawnictwo Przedświt. Został aresztowany w maju 1984 w czasie przewożenia książek, zwolniony na mocy amnestii w sierpniu 1984.W latach 1989–2001 kontynuował działalność wydawnictwa Przedświt. W 1995, w głośnym proteście, zrezygnował z pracy w warszawskiej prokuraturze. W latach 2014-2016 razem z Markiem Ławrynowiczem prowadził audycję literacką „Jak pisarz z pisarzem” w Radiu Wnet. Od czerwca 2016 roku prowadzi wraz z Katarzyną Wójcik program literacki „Mistrz i Katarzyna” w radiowej Trójce. Prowadzi też stałą rubrykę recenzencką zatytułowaną „Mebluję głowę książkami” w portalu pisarze.pl. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w latach 2005–2008 był wiceprezesem warszawskiego oddziału SPP, w latach 2008-2011 wiceprezesem SPP. Jest też członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Od 2016 roku jest członkiem jury Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. W październiku 2016 roku został zastępcą kierownika redakcji literackiej Programu Drugiego Polskiego Radia.
W 2013 roku Wacław Holewiński otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za „Opowiem Ci o wolności”, a wcześniej w III edycji tej Nagrody w 2004 roku otrzymał I wyróżnienie za „Lament nad Babilonem”. Trzykrotny laureat nagrody Warszawskiej Premiery Literackej – za powieści „Przeżyłem wszystkich poetów” (2003), „Lament nad Babilonem” (2004) oraz „Droga do Putte” (2007). Jego książki otrzymały też nagrody Książek Miesiąca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” – „Opowiem Ci o wolności” (wrzesień 2012), „Szwy” (sierpień 2013) oraz „Honor mi nie pozwala” (październik 2015.

Podaj dalej
Autor: (fran)