Piątek, 13 października 2017
2 000 000 dzieł online!

Już 2 mln dzieł – książek, czasopism, rycin, map, fotografii i innych – dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. Z tej okazji uruchomiona w październiku odświeżona wersja serwisu nazwana została POLONA/2miliony. Najciekawszymi nowymi funkcjonalnościami jest panel prasy, pozwalający przeglądać gazety według kalendarza, oraz panel instytucji, w którym instytucje kultury mogą prezentować online swoje zasoby, korzystając z infrastruktury POLONY.
Uroczysta prezentacja POLONY/2miliony odbyła się w Bibliotece Narodowej w czwartek, 12 października. „Udostępniamy zbiory w najwyższej rozdzielczości, bez znaków wodnych” – powiedział podczas konferencji dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej – żeby z POLONY można było korzystać tak, jak z kultury należy korzystać – w sposób nieograniczony.
Jako dwumilionowy obiekt wybrano urnę z prochami bezcennych rękopisów i starodruków Biblioteki Narodowej podpalonych przez Niemców w październiku 1944 r. po powstaniu warszawskim – przejmujący symbol strat wojennych kultury polskiej. Obecnie, dzięki digitalizacji zbiorów, taka nieodwracalna strata już nie grozi. Cyfrowe kopie 2 milionów najważniejszych dzieł w POLONIE, wraz z przechowywanymi w innych miejscach kopiami zapasowymi, stanowią trwałe zabezpieczenie tworzonego przez wieki dorobku intelektualnego.
Ogromny zasób POLONY dostępny jest online bez ograniczeń – stanowi domenę publiczną, udostępniany w najwyższej jakości, bez znaków wodnych, do swobodnego pobierania – może być dowolnie wykorzystywany, również komercyjnie.

POLONA/2miliony to także nowy interfejs użytkownika. Najważniejsze nowe funkcjonalności:
Panel Instytucji – instytucje kultury w porozumieniu z BN publikują w POLONIE swoje zasoby, mogą tworzyć też własne kolekcje ze swoich i innych zasobów.

Panel Prasy – zdigitalizowana prasa prezentowana jest obecnie nie tylko jako osobne obiekty, może być przeglądana w wygodny sposób poprzez kalendarz, chronologicznie, numer po numerze.
Biblioteka Narodowa zaprasza do samodzielnego poznawania zasobów POLONY/2miliony pod adresem Polona.pl

Źródło: www.bn.org.pl