Piątek, 10 sierpnia 2018
Uhonorowanie dorobku Marianny Sokołowskiej

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie ustanowił nowe wyróżnienie literackie – Nagrodę Wielkiego Redaktora. Jego celem jest złożenie hołdu tym wszystkim, którzy wraz z pisarzami dbają o najwyższy poziom przygotowywanych do druku książek.

Pierwszą laureatką została Marianna Sokołowska. Nagrodę wręczono w Szczebrzeszynie 6 sierpnia. Laureatka pracowała z najważniejszymi twórcami polskiej literatury, m.in. z: Mironem Białoszewskim, Marią Janion, Olgą Tokarczuk, Eustachym Rylskim, Magdaleną Tulli, Joanną Bator, Jackiem Dehnelem, Jerzym Sosnowskim, Andrzejem Stasiukiem, Zośką Papużanką, Michałem Witkowskim.
Odbierając nagrodę laureatka stwierdziła: „Te 50 lat pracy to blisko 400 zredagowanych książek. To ręczna praca nad tekstem, niełatwa współpraca z autorem. Żałuję, że z roku na rok pozycja i znaczenie redaktora są marginalizowane, a pośpiech wydawców sprawia, że nie do końca mam już wpływ na ostateczny kształt książki. Mam nadzieję, że my, redaktorzy, nie odejdziemy w zapomnienie”.

Nagrodę Wielkiego Redaktora przyznaje rada festiwalu Stolica Języka Polskiego. Jej fundatorami byli konsulowie honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce – Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. Marianna Sokołowska otrzymała 10 tys. zł, dyplom i pióro Wielkiego Redaktora.
11 sierpnia podczas festiwalu po raz drugi w historii wręczona zostanie nagroda Mistrz Słowa. Jej pierwszym laureatem był Wiesław Myśliwski.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?