Wtorek, 18 grudnia 2018
Twórczość Mirosława Prandoty w Wydawnictwie Psychoskok

Mirosław Prandota, dziennikarz sportowy z pokaźnym dorobkiem napisanych książek. Autor, który nie trzyma się jednego gatunku literackiego, dlatego posiada na koncie powieści obyczajowe, sensacyjne, satyryczne, a nawet jeden romans i reportaż. Łącznie ponad 20 książek i kilka setek reportaży. Wśród pozycji cieszących się największym powodzeniem są: epopeja partyzancka napisana w konwencji thrillera przygodowego “Łańcuch krwi”, romans “Sam przeciw sobie” i powieść satyryczna “Taniec życia”.

Trzy książki autora “Pochwycić tamte dni”, “Na czarno” i “Liga supermanów” zostały nagrodzone, a “Łańcuch krwi” cieszy się dużą popularnością w środowiskach polonijnych za oceanem.

Wszystkie książki Mirosława Prandoty warte są uwagi. Są jednak takie, które najbardziej zasługują na  bliższe zapoznanie. Jedną z nich jest „Rachunek obcego sumienia”. Książka niezwykle poruszająca, wzruszająca, momentami przerażająca. Stanowi próbę rozliczenia się z przeszłością, z tymi którzy wyrządzili tak wiele krzywd, przez których wiele osób pozbawionych zostało życia. Wojna to okrutny czas, wiążący się tylko ze złymi wspomnieniami. To coś, czego nawet chcąc, nie da się wymazać z pamięci. Bohaterowie tej niezwykle przejmującej powieści pochodzą z różnych warstw społecznych, każdy ma swoją historię.

Aleksander D., to profesor wykładający na jednej z niemieckich uczelni. Męczy go wiele spraw, dlatego postanawia odnaleźć biologicznych rodziców, którzy sprzedali go jako niemowlę niemieckiej rodzinie. Chce poznać historię ich przeszłości i teraźniejszości. Wierzy, że dzięki temu osiągnie wewnętrzne ukojenie. Wdzięczny jest za wszystko swoim adopcyjnym rodzicom, dzięki którym doszedł w życiu tak daleko.

Kolejna postać to retrospekcje Starego Człowieka. Mężczyzna wraca myślami do czasów wojny, okresu okrutnego i tragicznego, kiedy to do po wkroczeniu wojsk niemieckich na teren Polski ludzkie usposobienie bardzo się zmieniło. Ludzie przestali sobie ufać, a w każdym widzieli wroga. Przyjaźń przestała istnieć, a narodziły się krwawe instynkty. Ale w wiosce, Czarny Las byli mieszkańcy, którzy jako nieliczni mieli odwagę przeciwstawić się złu. Mieli w sobie dobroć, której nawet niemieccy okupanci nie byli w stanie im odebrać.

 

Trzeci z bohaterów, wokół którego kręci się akcja, to potomek szlacheckiej rodziny Millerów. Człowiek, który widzi tylko zasługi narodu niemieckiego, a przede wszystkim swojego stryja, który był dowódcą SS, uhonorowany żelaznym krzyżem za bohaterstwo. Franz traktuje okrucieństwo niemieckich żołnierzy jako naturalny element wojny, usprawiedliwiając ich tym, że zabijając wykonywali rozkazy.

Opowieść o wybaczaniu, a przede wszystkim poszukiwaniu własnej tożsamości. Uzmysławia jak zbagatelizować dotkliwe, trudne sprawy w imię prostszych kłamstw. Dotyka niesamowicie trudnych i bolesnych tematów, ale przedstawia to w łagodny sposób. Autor wykazując się mądrością daje nam lekcje tolerancji i naukę przebaczenia.

http://www.psychoskok.pl/produkt/rachunek-obcego-sumienia/

 

Inną pozycją tego autora jest reportaż pt.: „Przepustka do raju”. W stosunku do poprzedniej książki, ta ma w sobie zdecydowanie więcej humoru, lekkości i ironii. Mowa w niej o Szwecji, państwie, które wbrew pozorom okazuje się bardzo egzotycznym miejscem. Mirosław Prandota opisuje ten kraj, z perspektywy własnego doświadczenia, mieszkał tam bowiem wiele lat. Szwedzi są zdecydowanie inny niż Polacy. Różnice kulturowo-społeczne oraz pewne nawyki wyniesione z domu, zadziwiają, a czasami są kompletnie niezrozumiałe. Książka owiana jest wieloma ciekawostkami. A powstała po to, gdyż autor uznał, że warto: Polsce – „krainie tysiąca nieustających nieszczęść” – przeciwstawić kraj „pozbawiony w całości tradycji martyrologicznych”. Jak wygląda małżeństwo Polki ze Szwedem? Czy w szwedzkich więzieniach panuje luksus o jakim nawet się nie śniło? I jaki jest stosunek do więźniów? Okazuje się na przykład, że „przestępstwo w ujęciu szwedzkich socjologów to tylko rodzaj nieszczęśliwego wypadku. I tak na przykład, za gwałt dostaje się rok odsiadki, ale za nadużycia podatkowe lub nielegalny handel alkoholem – dziesięć lat”. Autor przedstawia też system nauki w szkołach, warunki szpitalne, edukację seksualną, system sądownictwa. Poruszane są wszystkie najważniejsze i podstawowe sprawy.

Czy rzeczywiście ten skandynawski kraj jest takim rajem? Książka z dużą dawką humoru.

http://www.psychoskok.pl/produkt/przepustka-do-raju/

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/szwedzi-maja-w-nosie-swoja-historie-rozmowa-z-miroslawem-prandota/

http://www.psychoskok.pl/autorzy/miroslaw-prandota/

http://www.psychoskok.pl/

 

 

 

 

 

 

 

Podaj dalej