Piątek, 6 kwietnia 2018
Panel na Zamku Królewskim

Wydawnictwo Rosikon Press zaprasza na na dyskusję panelową zatytułowaną „Sprawiedliwi i dziejowa niesprawiedliwość”. W dyskusji panelowej udział wezmą: Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń, autorzy książki „Sprawiedliwi”, a także Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN i Bronisław Wildstein, uczestnik polskiej delegacji rządowej do Izraela. Panel będzie prowadzi ć Michał Karnowski , redaktor tygodnia „Sieci”.
Spotkanie odbędzie się w sobotę 14 kwietnia w godz. 16-17.30 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie przy Palcu Zamkowym 4.
Jak informuje wydawca, książka „Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą” opowiada o Polakach, którzy podczas okupacji hitlerowskiej ratowali Żydów; wielu z nich przypłaciło to nawet życiem (jak np. rodziny Ulmów, Kowalskich czy Baranków). Autor przypomina, że po to, by uratować jednego zbiega z getta, potrzebna była pomoc co najmniej dziesięciu wtajemniczonych Polaków. Hanna Krall wspominała łańcuszek aż 42 ludzi dobrej woli, którzy zaangażowali się w ocalenie jej życia jako małej dziewczynki. Konspiracja w obronie Żydów była zjawiskiem znacznie szerszym niż zwykło się uważać.
Bogato ilustrowana książka pokazuje kontekst polityczny i społeczny, w jakim doszło do niemieckiego ludobójstwa. Prezentuje zjawisko ratowania Żydów zarówno w wymiarze historycznym, jak i w przez pryzmat pojedynczych ludzkich losów. Oparta na materiałach archiwalnych, zawiera bogaty materiał faktograficzny, zarówno w warstwie tekstowej, jak i ilustracyjnej. Zawiera opis sytuacji ludności zarówno polskiej, jak i żydowskiej pod okupacją niemiecką oraz stosunku między tymi narodami. Pokazuje postawę wobec holocaustu władz Polskiego Państwa Podziemnego, środowisk konspiracyjnych, kościoła katolickiego i różnych grup społecznych. Opowiada też o akcji pomocy Żydom, dokonywanej zarówno indywidualnie, jak i w sposób zorganizowany („Żegota”). Jako świadkowie historii na kartach książki pojawiają się takie postaci, jak Władysław Bartoszewski, Marek Edelman, Irena Sendlerowa czy Szewach Weiss. Publikacja oddaje hołd i sprawiedliwość bohaterom tamtych trudnych czasów. Nie tylko upomina się o prawdę historyczną, lecz także przeciwstawia się rozpowszechnionym w niektórych środowiskach, szczególnie za granicą, kłamliwym stereotypom na temat postawy naszych rodaków podczas II wojny światowej (naród antysemitów, szmalcowników i szabrowników).

Podaj dalej
Autor: (fran)