Wtorek, 8 maja 2018
Zaproszenie do Klubu Księgarza

Klub Księgarza i Wydawnictwo Test Barnard Nowak zapraszają na promocję pierwszego krajowego wydania trylogii ukraińskiej Józefa Łobodowskiego – w trzydziesta rocznie śmierci poety, publicysty i prozaika. O trylogii będą rozmawiań: Ewa Łoś, Wacław Holewiński i Paweł Libera. Spotkanie odbędzie się we wtorek 15 maja o godz. 18. W warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24.

Józef Łobodowski (1909-1988) był poetą, prozaikiem, publicystą, tłumaczem. Laureat Nagrody Młodych Polskiej Akademii Literatury za rok 1937. Uczestnik kampanii wrześniowej, wieloletni korespondent z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Uznawany za skandalistę swoich czasów.
Jak czytamy w Wikipedii, Józef Łobodowski był jednym z niewielu poetów czasów międzywojennych, którzy odnawiali związki współczesnej liryki polskiej z tradycją szkoły ukraińskiej polskiego romantyzmu. W pamięci kolejnych pokoleń Józef Łobodowski utrwalił się jako wieczny buntownik, cygan i tułacz; zyskał zresztą kluczowy dla jego recepcji przydomek „ostatniego romantyka”. Jego literackim mottem był fragment wiersza „Dedykacja”: „ja jestem z tych, co wiersze tylko za połowę życia biorą, a później skaczą ku dzikich koni grzywom” Uznany jest przez Ukraińców „za łącznika między literaturą polską i ukraińską”.
Trylogia ukraińska Józefa Łobodowskiego obejmuje powieści „Komysze”, „W stanicy” oraz „Droga powrotna”, których autor opowiada o losach Stasia Majewskiego, 12-letniego Polaka, żyjącego wraz z rodzicami i dwiema starszymi siostrami w mieście Jejsk w Kraju Krasnojarskim nad Morzem Azowskim. – Czytelnik ogląda oczami dziecka świat strasznej zawieruchy rewolucyjnej, w którym wszyscy żyją w ciągłym zagrożeniu – mówiła w radiowej Dwójce Ewa Łoś dodając, że Józef Łobodowski zbudował w swej trylogii obraz Rosji początku lat 20. ubiegłego wieku z ciągłymi buntami i walkami pełnymi niespotykanego okrucieństwa, niosącymi śmierć i przerażającą nędzę. – Nie ma jednak w tych książkach nienawiści, ale jest autentyzm. Te powieści to kopalnia wiedzy o obyczajach na Ukrainie. Znajdziemy w nich drobiazgowe wręcz opisy etnograficzne, które mają ogromne walory naukowe –zauważyła w trakcie tego samego programu dr Anna Nasalska.
Działalność Klubu Księgarza wspiera Fundusz Popierania Twórczości przy Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS.
Patronem medialnym Klubu Księgarza jest „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”.

Podaj dalej
Autor: (fran)