Piątek, 17 maja 2019

Czy sztuczna inteligencja może być sposobem na wzrost czytelnictwa? Czy wirtualny księgarz/automatyczny recenzent to dobre narzędzie ułatwiające wybór kolejnej książki do czytania? Na te i inne pytania 23 maja (czwartek) o 13:00 w sali Barcelona na Warszawskich Targach Książki odpowiedzą specjaliści od uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Zespół badaczy stworzył algorytmy, które „czytają” książki i potrafią na podstawie analizy ich treści określić cechy fabuły, co do tej pory możliwe było do uchwycenia wyłącznie przez człowieka.

– Zadaliśmy sobie pytanie, jak sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe wykorzystać do lepszej rekomendacji książek – tłumaczy doktor Krzysztof Sopyła ze spółki Literacka, specjalista uczenia maszynowego. – Odpowiedzią jest system, który tworzymy. Podczas prelekcji opowiem o tym, jakie algorytmy stosujemy i na czym tak naprawdę polega praca wirtualnego księgarza, który „czyta” książki i stara się wychwycić wydźwięk danego tytułu, czyli próbuje określić cechy książki na bazie samego tekstu. Podczas prelekcji powiemy również o naszych dotychczasowych eksperymentach i kolejnych pomysłach na rozwój start-upu.

Zespół z Olsztyna po raz pierwszy zaprezentuje także efekty wspólnej pracy technologicznego start-upu, Instytutu Książki i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Badacze ujawnią ponadto tytuł pierwszej powieści ocenionej przez polską sztuczną inteligencję.

Oprócz doktora Krzysztofa Sopyły prelegentami będą doktor Elżbieta Sobczak – dyrektor wydawnictwa UKSW, Dariusz Kawa – specjalista ds. programowych w Instytucie Książki oraz Urszula Witkowska ze spółki Literacka, praktyk handlu książką i marketingu.

Czy dzięki automatycznemu recenzentowi wzrośnie czytelnictwo? – To pytanie pozostaje otwarte, nie ulega jednak wątpliwości, że może stać się kolejnym narzędziem służącym realizacji tego szlachetnego celu – odpowiada Dariusz Kawa z Instytutu Książki.

Dariusz Kawa jest także opiekunem programu Dyskusyjne Kluby Książki, który od kilkunastu lat jest rozwijany przez IK we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi. – Z zaciekawieniem przyjąłem propozycję konkursu dla klubowiczów, jaka padła ze strony inicjatorów projektu badawczego, dotyczącego systemu zaawansowanych rekomendacji książkowych – stwierdza Dariusz Kawa.

Jak przypomina, konkurs „Książkowy Guru”, w którym zadaniem klubowiczów było ocenianie książek na podstawie pewnych cech fabuły, miał na celu powiększenie bazy danych. – Cieszę się, że w ten sposób rosnąca społeczność Dyskusyjnych Klubów Książki włączyła się w prace nad projektem, który może w niedalekiej przyszłości zrewolucjonizować strony internetowe bibliotek i księgarni, a nawet wpłynąć na sposób funkcjonowania internetowych wyszukiwarek – zaznacza Dariusz Kawa.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wirtualnym księgarzu? Przyjdź w czwartek 23 maja o godzinie 13 do sali Barcelona na Stadionie Narodowym!

Mateusz Przyborowski

Projekt „Automatyczny Recenzent – inteligentny system rekomendacji książek” w ramach Działania 1.1: Projekt B+R przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Rozwoju Regionalnego, Poddziałanie: Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa.

 

Podaj dalej
Źródło: Literacka