Piątek, 12 stycznia 2018
Najlepsze książki historyczne drugiej połowy 2017 roku

Internauci i eksperci wybrali najlepsze książki historyczne drugiej połowy 2017 roku a na stronie plebiscytu (http://historiazebrana.pl/) rozpoczęło się już głosowanie na najlepsze książki całego minionego roku. „Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” jest od 2011 roku realizowany wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl. Celem inicjatywy jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach.

Za najlepsze publikacje historyczne II półrocza 2017 roku jurorzy uznali książki: „Zamojszczyzna 1918-1959” (Karta), „Chwała Aten” (Rebis), „Zamach stanu. Podręcznik” (PWN). Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali pozycje: „Polacy są najlepsi” (Bellona), „Czas ziemiaństwa” (Karta), „Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni” (Meandry).
Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org – https://histmag.org i Granice.pl – http://granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano blisko tysiąc głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria „W rolach głównych”
Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.
Jury w tej kategorii wskazało na książkę: „Zamojszczyzna 1918-1959” Zygmunta Klukowskiego, wydaną przez Ośrodek Karta. – Monografia jednego z regionów Polski, tak naznaczonego doświadczeniami okupacji niemieckiej zasługuje na szczególną uwagę. Jest to praca wszechstronna, podejmująca wiele spraw i wątków dotyczących tej ziemi. Jest portretem zbiorowym funkcjonującej przez wieki społeczności, której dekompozycja rozpoczęła się w 1939 r. – uzasadniał wybór jury prof. Jarosław Kłaczkow z Polskiego Towarzystwa Historycznego, wykładowca UMK w Toruniu.
Z kolei internauci wybrali publikację „Polacy są najlepsi. Wspomnienia Kanadyjczyka z Dywizjonu 303” Johna A. Kenta, wydaną przez Bellonę. – Niejednokrotnie miałam okazję przekonać się, że o naszej „lepszości” na kartach historii więcej wiedzą obcy niż Polacy. Wystarczy chociażby sięgnąć po literaturę górską. Polacy uczą się dopiero otwartości w mówieniu o swoich zasługach, co mozolnie zwalcza wiekowy mit, że nie wypada się chwalić. Tymczasem mamy czym się chwalić i z tej perspektywy interesujące jest to, jak poszczególne ważne wydarzenia interpretują ci obcy. – uzasadnia oddany na tę książkę głos Małgorzata Babula, uczestniczka plebiscytu.

Kategoria „Okiem badacza”
Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków – zawodowców lub pasjonatów danego tematu.
W tej kategorii jury zdecydowało się wyróżnić książkę „Chwała Aten. Dzieje najwspanialszej cywilizacji na świecie” Anthony’ego Everitta (Dom Wydawniczy Rebis). – Ateny to miejsce, które stało się symbolem starożytnej Grecji – tu stworzono pierwszą demokrację, tu nauczał Sokrates, to wreszcie na ateńskim Akropolu stanęła najbardziej znana starożytna świątynia – Partenon. Chociaż Ateny sromotnie przegrały wojnę peloponeską, ich chwała trwa do dzisiaj. Wydana po polsku monografia Anthony’ego Everitta to solidne opracowanie, które z erudycją godną starożytnych prezentuje dzieje tego wyjątkowego miasta-państwa. – opowiada o zwycięskiej publikacji Tomasz Leszkowicz, redaktor działu naukowego portalu Histmag.org.
Z kolei internauci wybrali książkę „Czas ziemiaństwa” wydaną przez Ośrodek Karta. – _To edytorska perełka, która powinna znaleźć się w bibliotece każdego pasjonata dziejów ojczystych. Mozaika losów polskich ziemian daje niejednoznaczny obraz potęgi i gwałtownego załamania się warstwy społecznej, która przez wieku budowała kulturę narodową. Pojedyncze historie układają się w barwną opowieść: wzruszającą i bolesną, a dla polskiej historii – fundamentalną. Lektura obowiązkowa. – opisuje fenomen zwycięskiej publikacji Michał Przeperski, redaktor działu recenzenckiego portalu Histmag.org.

Kategoria „Historia niebanalna”
Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.
W tej kategorii jury zwróciło szczególną uwagę na publikację: „Zamach stanu. Podręcznik” Edwarda N. Luttwaka. „Książka, reklamowana od wielu lat na całym świecie jako swoisty poradnik przeprowadzenia zamachu stanu, w pewnej mierze jest w nim w rzeczywistości. Jednak równocześnie jest bardzo ciekawym kompendium wiedzy o tym zjawisku, zawierającym wiele statystyk i interesujących rozważań dotyczących historycznych zamachów” – opisuje zwycięską publikację Maciej Zaremba, redaktor naczelny portalu Histmag.org.
Z kolei internauci w swoim głosowaniu wybrali pozycję: „Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni” Krzysztofa Mitala (Wydawnictwo Meandry). – Ta książka pozwala poznać, jak wyglądały pierwsze dni Powstania, pierwsze decyzje jakie miały wpływ na dalszą walkę. Widzimy decyzje musieli podejmować młodzi ludzie w obliczu śmierci przyjaciół, odzyskania namiastki wolności, swojej przyszłości. Dzięki tej książce możemy trochę poczuć się jak Oni, którzy w tym właśnie momencie na samym początku powstania decydowali o swojej przyszłości. Możemy trochę (choć w bezpiecznym miejscu) zrozumieć ich wybory i decyzje. Dzięki temu i Powstanie i Oni staną się nam bliżsi. – uzasadnia swój oddany głos Anna Grzebalska, uczestniczka plebiscytu.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?