Piątek, 12 stycznia 2018
Najlepsze książki historyczne drugiej połowy 2017 roku

Internauci i eksperci wybrali najlepsze książki historyczne drugiej połowy 2017 roku a na stronie plebiscytu (http://historiazebrana.pl/) rozpoczęło się już głosowanie na najlepsze książki całego minionego roku. „Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” jest od 2011 roku realizowany wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl. Celem inicjatywy jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach.

Za najlepsze publikacje historyczne II półrocza 2017 roku jurorzy uznali książki: „Zamojszczyzna 1918-1959” (Karta), „Chwała Aten” (Rebis), „Zamach stanu. Podręcznik” (PWN). Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali pozycje: „Polacy są najlepsi” (Bellona), „Czas ziemiaństwa” (Karta), „Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni” (Meandry).
Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org – https://histmag.org i Granice.pl – http://granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano blisko tysiąc głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria „W rolach głównych”
Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.
Jury w tej kategorii wskazało na książkę: „Zamojszczyzna 1918-1959” Zygmunta Klukowskiego, wydaną przez Ośrodek Karta. – Monografia jednego z regionów Polski, tak naznaczonego doświadczeniami okupacji niemieckiej zasługuje na szczególną uwagę. Jest to praca wszechstronna, podejmująca wiele spraw i wątków dotyczących tej ziemi. Jest portretem zbiorowym funkcjonującej przez wieki społeczności, której dekompozycja rozpoczęła się w 1939 r. – uzasadniał wybór jury prof. Jarosław Kłaczkow z Polskiego Towarzystwa Historycznego, wykładowca UMK w Toruniu.
Z kolei internauci wybrali publikację „Polacy są najlepsi. Wspomnienia Kanadyjczyka z Dywizjonu 303” Johna A. Kenta, wydaną przez Bellonę. – Niejednokrotnie miałam okazję przekonać się, że o naszej “lepszości” na kartach historii więcej wiedzą obcy niż Polacy. Wystarczy chociażby sięgnąć po literaturę górską. Polacy uczą się dopiero otwartości w mówieniu o swoich zasługach, co mozolnie zwalcza wiekowy mit, że nie wypada się chwalić. Tymczasem mamy czym się chwalić i z tej perspektywy interesujące jest to, jak poszczególne ważne wydarzenia interpretują ci obcy. – uzasadnia oddany na tę książkę głos Małgorzata Babula, uczestniczka plebiscytu.

Kategoria „Okiem badacza”
Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków – zawodowców lub pasjonatów danego tematu.
W tej kategorii jury zdecydowało się wyróżnić książkę „Chwała Aten. Dzieje najwspanialszej cywilizacji na świecie” Anthony’ego Everitta (Dom Wydawniczy Rebis). – Ateny to miejsce, które stało się symbolem starożytnej Grecji – tu stworzono pierwszą demokrację, tu nauczał Sokrates, to wreszcie na ateńskim Akropolu stanęła najbardziej znana starożytna świątynia – Partenon. Chociaż Ateny sromotnie przegrały wojnę peloponeską, ich chwała trwa do dzisiaj. Wydana po polsku monografia Anthony’ego Everitta to solidne opracowanie, które z erudycją godną starożytnych prezentuje dzieje tego wyjątkowego miasta-państwa. – opowiada o zwycięskiej publikacji Tomasz Leszkowicz, redaktor działu naukowego portalu Histmag.org.
Z kolei internauci wybrali książkę „Czas ziemiaństwa” wydaną przez Ośrodek Karta. – _To edytorska perełka, która powinna znaleźć się w bibliotece każdego pasjonata dziejów ojczystych. Mozaika losów polskich ziemian daje niejednoznaczny obraz potęgi i gwałtownego załamania się warstwy społecznej, która przez wieku budowała kulturę narodową. Pojedyncze historie układają się w barwną opowieść: wzruszającą i bolesną, a dla polskiej historii – fundamentalną. Lektura obowiązkowa. – opisuje fenomen zwycięskiej publikacji Michał Przeperski, redaktor działu recenzenckiego portalu Histmag.org.

Kategoria „Historia niebanalna”
Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.
W tej kategorii jury zwróciło szczególną uwagę na publikację: „Zamach stanu. Podręcznik” Edwarda N. Luttwaka. „Książka, reklamowana od wielu lat na całym świecie jako swoisty poradnik przeprowadzenia zamachu stanu, w pewnej mierze jest w nim w rzeczywistości. Jednak równocześnie jest bardzo ciekawym kompendium wiedzy o tym zjawisku, zawierającym wiele statystyk i interesujących rozważań dotyczących historycznych zamachów” – opisuje zwycięską publikację Maciej Zaremba, redaktor naczelny portalu Histmag.org.
Z kolei internauci w swoim głosowaniu wybrali pozycję: „Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni” Krzysztofa Mitala (Wydawnictwo Meandry). – Ta książka pozwala poznać, jak wyglądały pierwsze dni Powstania, pierwsze decyzje jakie miały wpływ na dalszą walkę. Widzimy decyzje musieli podejmować młodzi ludzie w obliczu śmierci przyjaciół, odzyskania namiastki wolności, swojej przyszłości. Dzięki tej książce możemy trochę poczuć się jak Oni, którzy w tym właśnie momencie na samym początku powstania decydowali o swojej przyszłości. Możemy trochę (choć w bezpiecznym miejscu) zrozumieć ich wybory i decyzje. Dzięki temu i Powstanie i Oni staną się nam bliżsi. – uzasadnia swój oddany głos Anna Grzebalska, uczestniczka plebiscytu.

Podaj dalej