Czwartek, 26 października 2017
WydawcaZysk i S-ka
Autoroprac. Giulia Pivetta
TłumaczeniePiotr Kuś
Recenzent(pd)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2017
Liczba stron45
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 10/2017

Książka dla panów w każdym wieku, a także dla pań, które lubią panów schludnych. Adam Szulc, legendarny poznański fryzjer (i golibroda, jak się przedstawia) w 2016 roku w swojej ulubionej berlińskiej księgarni na Kreuzbergu szukał książki, o której już wcześniej słyszał. Jej tytuł to „Barber Book”, a wydawcą był londyński Phaidon Press. I potem „książkę zacząłem czytać już w księgarni, potem w pobliskiej pizzerii, aż prawie zapomniałem o koncercie, na który przyjechałem tutaj tego dnia”.

Dzięki temu zdarzeniu mamy teraz polską edycję tej szczególnej pozycji. Adam Szulc opatrzył ją posłowiem, w którym stwierdza, że „książka jest przystępna i łatwa w odbiorze nawet dla osób niezwiązanych z branżą, a dla profesjonalistów stanowi źródło zrozumienia barberingu i poznania korzeni stylów i mód we fryzjerstwie męskim”.

Barbering to fryzjerstwo, bo barber to po angielsku fryzjer, jeżeli ktoś nie wiedział. Z pewnością książka ta może posłużyć jako podręcznik dla szkół zawodowych, które teraz mają się nazywać branżowymi, bo otrzymaliśmy usystematyzowany i wzbogacony trafnie dobranymi fotografiami zestaw 19 podstawowych współczesnych męskich fryzur, których nazwy brzmią czasem tajemniczo, jak Crew Cut, Slick Back, Madison Avenue czy Untamed Beard. Jest też Cezar, który chyba odpowiada niegdyś modnej u nas fryzurze „na Tytusa”, z jaką obnosił się słynny dziennikarz i późniejszy premier uwieczniony przez Leopolda Tyrmanda w słynnym eseju „Fryzury Mieczysława Rakowskiego”, jaki ukazał się w paryskiej „Kulturze” w 1967 roku, a potem był wielokrotnie przedrukowywany.

Jeżeli nie jesteśmy bardzo zainteresowani konkretnymi wzorami modelowania męskich fryzur, to do książki warto sięgnąć chociażby z powodu trzech rozdziałów: „Wstępu”, omawiającego historię fryzjerstwa od połowy XX wieku, krótkiego „Zakładu fryzjerskiego dla mężczyzn”, w którym mowa jest o „mistycznej aurze wokół barbera”, oraz do wspomnianego posłowia Adama Szulca. I jeszcze z powodu świetnie dobranych fotografii i ilustracji, które wyszukał i skomponował Matteo Guarnaccia.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ