Piątek, 1 czerwca 2018
WydawcaBezdroża
AutorDagmara Bożek-Andryszczak, Piotr Andryszczak
Recenzent(mo)
Miejsce publikacjiGliwice
Rok publikacji2018
Liczba stron320
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2018

Chyba każdego naszła choć raz w życiu ochota, by rzucić wszystko i uciec gdzieś daleko. Większość podobne myśli ignoruje, są jednak tacy, którzy traktują je poważnie. Tak było w przypadku Dagmary i Piotra Andryszczaków znudzonych spokojnym, bezpiecznym życiem, jakie wiedli w Krakowie. W ich głowach coraz głośniej kołatały myśli o zmianie otoczenia, przygodzie, zrobieniu czegoś szalonego, więc kiedy wpadło im w ręce ogłoszenie o pracy na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie – bez wahania podjęli wyzwanie.

„Dom pod biegunem” to zapis rocznego pobytu małżeństwa na Spitsbergenie. Na kartach książki autorzy z detalami odtwarzają jak wygląda życie polarników pracujących w stacji badawczej, w tym działania w terenie, podział prac domowych, życie towarzyskie czy utrzymywanie kontaktu ze światem zewnętrznym; opisują polarne krajobrazy, miejscową faunę i florę (zobaczyć je można również na dołączonych do książki zdjęciach); wreszcie zaznajamiają czytelników z najważniejszymi faktami w historii Spitsbergenu i stacji w Hornsund. Relacje przeplatane są przemyśleniami na temat sensu życia, priorytetów i celów. Okazuje się bowiem, że przebywanie na końcu świata daje impuls do stawiania zasadniczych pytań. Z dystansu kilku tysięcy kilometrów łatwiej też spojrzeć na dotychczasowe życie i zastanowić się, czy daje nam szczęście. Andryszczakowie doszli do wniosku, że nie odpowiada im pośpiech, stres i nieustająca presja pod jaką żyją w Europie, stąd pomysł, by po zakończeniu misji na stacji w Hornsund znów udać się gdzieś daleko. Po trzyletnich staraniach udało się dostać pracę na przeciwległym biegunie – w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego, w niej również spędzili rok (stając się pierwszym małżeństwem, które przezimowało w obu polskich stacjach polarnych). Temu okresowi życia bohaterowie poświęcili drugą część książki, analogicznie jak w pierwszej części opisując stację, jej mieszkańców, i szerzej kontynent.

Znając stosunek bohaterów do takich wypraw, można się spodziewać, że niedługo znów wyruszą w dalszą podróż, a później opowiedzą o niej na łamach kolejnej książki.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ