środa, 30 stycznia 2019
WydawcaZakład Narodowy im. Ossolińskich
AutorZbigniew Herbert
RecenzentJanusz Drzewucki
Miejsce publikacjiWrocław
Rok publikacji2018
Liczba stron728
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2019

Na zakończenie Roku Zbigniewa Herberta nakładem Ossolineum ukazał się reprezentatywny „Wybór poezji” tego autora. Książka ukazała się w ramach serii „I Biblioteki Narodowej” jako numer 331. Autorką wstępu oraz opracowania jest Małgorzata Mikołajczak, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, mająca w dorobku trzy książki literaturoznawcze poświęcone Herbertowi: „W cieniu heksametru”, „Pomiędzy końcem i apokalipsą” i „Światy z marzenia”.

Wcześniej w tej flagowej serii Ossolineum ukazały się wybory wierszy naszych noblistów – Wisławy Szymborskiej (w opracowaniu Wojciecha Ligęzy) i Czesława Miłosza (w opracowaniu Zdzisława Łapińskiego), ale także Tadeusza Różewicza (pod redakcją Andrzeja Skrendy), Tymoteusza Karpowicza (w wyborze Bartosza Małczyńskiego), nie wspominając o wyborach Władysława Broniewskiego (przygotowanego przez Tadeusza Bujnickiego) i Aleksandra Wata (przygotowanego przez Adama Dziadka).

W tomie tym znajdziemy wszystko to, co najlepsze w twórczości poetyckiej Zbigniewa Herberta, najświetniejsze wiersze, najznakomitszą prozę poetycką. I to z wszystkich zbiorów, poczynając od „Struny światła” z roku 1956, kończąc na „Epilogu burzy”, który ukazał się w 1998 na zaledwie kilka miesięcy przed śmiercią poety. Całość poprzedzają trzy wiersze, jakie nie były przez autora ogłoszone w tomach, a ukazały się tylko na łamach „Tygodnika Powszechnego” (w 1950 i 1955) oraz w antologii „Każdej chwili wybierać muszę” (w 1954). Zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej serii, wybór utworów Herberta został opatrzony z jednej strony solidnym i wszechstronnym wstępem pióra prof. Mikołajczak, na który składają się cztery szkice: w pierwszym omówiona została biografia pisarza i legenda, jaką po sobie pozostawił, w drugim przedstawiono idee przewodnie, wartości i tematy jego liryki, w trzecim – język, styl i stosowane przez twórcę poetyki, zaś w czwartym zaprezentowano zmieniającą się recepcję tej twórczości. Całość dopełnia obszerna – chociaż wybrana – bibliografia poświęcona Herbertowi, jego poszczególnym zbiorom i wierszom. To z jednej strony. Z drugiej – wszystkie zamieszczone w książce utwory zostały opatrzone niezbędnymi przypisami, pozwalającymi czytelnikowi lepiej zrozumieć tę fascynującą i ciągle intrygującą twórczość autora legendarnego „Pana Cogito”.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ