Poniedziałek, 4 marca 2024

Już 22 marca rozpocznie się trzynasta edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu. To największe w południowej Polsce doroczne spotkanie fanów komiksu, ilustracji, animacji i innych form narracji wizualnej.

W programie każdej edycji można znaleźć atrakcje dla różnych grup wiekowych: spotkania autorskie, panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty, pokazy cosplay i wystawy.

Wśród gości zagranicznych w tym roku spotkamy m.in. Lucie Arnoux (Francja), ilustratorkę komiksów o przygodach Enoli Holmes (Egmont), Mathieu Burniata i Geofroy Monde’a (Francja), autorów premierowej „Furii” (Kultura Gniewu) będącej reinterpretacją mitu arturiańskiego, z księżniczką Ysabelle w roli głównej, Davida Rubina (Hiszpania), autora komiksu science fiction „Ogień” (Mandioca), w którym nie statki kosmiczne, lecz człowiek stoi w centrum opowieści, Václava Šlajcha (Czechy), wykładowcę Wydziału Wzornictwa i Sztuki na Uniwersytecie Zachodnioczeskim w Pilźnie, Ingę Levi (Ukraina), autorkę serii „Podwójna ekspozycja” prezentowaną na Biennale w Wenecji, oraz Ludmiłę Samuś i Bohdana Kordobę (Ukraina) – autorów komiksu „333” opowiadającego wierszem (!) o toczącej się wojnie w Ukrainie.

– Głównym gościem festiwalu będzie nestor hiszpańskojęzycznego rynku komiksowego, pochodzący z Argentyny scenarzysta i rysownik José Muñoz! – zdradza Artur Wabik z krakowskiej Fundacji Muzeum Komiksu, organizator imprezy. – Wizyta artysty na festiwalu zbiegnie się z polską premierą jego najbardziej znanej, długo wyczekiwanej przez czytelników serii komiksowej pt. „Alack Sinner”.

Nie zabraknie wystaw indywidualnych i zbiorowych z udziałem twórców z całego świata. W galerii Instytutu Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Podbrzezie 3 zaprezentowana zostanie międzynarodowa, zbiorowa wystawa komiksu, ilustracji i animacji pt. „This is fine!” – o końcu antropocenu, relacjach człowieka z naturą, a także wyczerpywaniu się zasobów paliw kopalnych, kryzysie klimatycznym oraz związanych z nimi migracjach i wojnach. W tym samym budynku pokażemy także wystawę indywidualną łódzkiego artysty Michała Arkusińskiego.

W galerii Fundacji Muzeum Komiksu przy ul. Sarego 7 prezentowana będzie wystawa monograficzna Tomasza Niewiadomskiego z okazji trzydziestolecia „Ratmana”. Dostępna będzie także wystawa Mateusza Kołka „Stany splątane” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Ponadto zobaczymy kilka mniejszych wystaw w klubie Studio, m.in.: ekspozycję plansz z komiksu „Świat bez końca” Christophe’a Blaina i Jeana-Marca Jancoviciego zrealizowaną we współpracy z Instytutem Francuskim w Krakowie, wystawę zbiorową artystów komiksowych z Macedonii Północnej oraz dwie wystawy indywidualne: Roberta Sienickiego i Joanny Sempek.

– Komiks już dawno przestał być postrzegany jako historyjka obrazkowa dla dzieci. Dziś cieszy się należnym zainteresowaniem zarówno młodych odbiorców, jak i dorosłych, których łączy wrażliwość zarówno na estetykę wizualną, jak i sztukę opowieści. Udowadnia to Krakowski Festiwal Komiksu, który z roku na rok gromadzi coraz większe grono osób zafascynowanych tym gatunkiem – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Organizatorami 13. Krakowskiego Festiwalu Komiksu są: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Fundacja Muzeum Komiksu oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Partnerami 13. Krakowskiego Festiwalu Komiksu są: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Instytut Cervantesa w Krakowie oraz Instytut Francuski w Krakowie.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: KBF