środa, 10 marca 2021
Prezentujemy program

Od 23 do 27 marca odbędzie się 7. Festiwal Literatury Przeczytani.  To festiwal literacki z niespotykaną formułą – program tworzony jest w całości przez nastolatków z bydgoskich liceów, którzy sami wybierają i zapraszają do udziału w nim pisarzy. Festiwal po raz pierwszy będzie miał odsłonę online, w ramach której zaprezentowane zostaną filmy z bohaterami 7. edycji. Pośród nich m.in.: Olga Drenda i Małgorzata Halber, Justyna Sobolewska, Jerzy Jarniewicz, Grzegorz Jankowicz, Agnieszka Jelonek, Anna Piwkowska i Jakub Kornhauser.

Festiwal Przeczytani przedstawia autorów, których wybierają młodzi i zaangażowani czytelnicy – to ich perspektywa, wrażliwość i zainteresowania pokazują autorów w oryginalnym i wyjątkowym ujęciu. To właśnie ci młodzi czytelnicy tworzą program wydarzenia i prowadzą bądź współprowadzą spotkania. I wbrew stereotypowym opiniom o gustach literackich młodych, na festiwalu nie goszczą modowe blogerki czy nieudolnie kopiujący schematy sagi „Zmierzch” fantaści, ale najważniejsi pisarze naszej współczesności. Na Przeczytanych gościli już wcześniej m.in.: Olga Tokarczuk, Mikołaj Grynberg, Małgorzata Lebda, Marek Bieńczyk, Magdalena Tulli, Mariusz Szczygieł, Joanna Bator, Andrzej Stasiuk czy Klementyna Suchanow.

W tym roku w ramach festiwalu odbędą się następujące spotkania:

Z Małgorzatą Halber i Olgą Drendą – wokół ich wspólnej „Książki o miłości”

Tak się zdarzyło, że Olga Drenda, autorka „Duchologii polskiej”, i Małgorzata Halber, autorka „Najgorszego człowieka na świecie”, zaczęły rozmawiać o miłości. Olga z analitycznym podejściem człowieka Rozumu, Małgosia z przekonaniem, że Rozum ma niewiele wspólnego z Emocjami. Obie pochodzą w jakimś stopniu z internetu, miejsca, w którym tylko ironia i poker face gwarantują, że nie staniesz się człowiekiem z mema. A najtrudniej jest rozmawiać na serio o tym, czego się boimy albo czego nam brakuje. Po drodze pojawili się różni pomocnicy, tacy jak Marcel Proust, Pieseł, filozofia, literatura i życie. Tak powstała książka, w której – być może – uda się wam, czytelnicy i czytelniczki, odnaleźć własne doświadczenia. A przede wszystkim uniknąć błędów, które popełniamy, bo każdy z nas chce być kochany.

Małgorzata Halber (1979) – pisarka, rysowniczka, feministka. Skończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W 2015 roku zadebiutowała głośną powieścią „Najgorszy człowiek na świecie”. Publikowała na łamach „Gazety Wyborczej”, „Machiny”, „Dwutygodnika” i „Codziennika Feministycznego”. Autorka lifestyle’owego komiksu internetowego „Bohater”. Studiowała grafikę na ASP w Warszawie.

Olga Drenda (1984) – pisarka, eseistka, tłumaczka. Skończyła etnologię na UJ. Autorka książek „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (nominacja do Paszportów „Polityki”; Nagroda Literacka Gdynia w kategorii esej) oraz rozmów „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z B. Dobroczyńskim) i „Książka o miłości” (wspólnie z M. Halber), a także tekstów do antologii „Delfin w malinach” czy „Prognoza niepogody”.

Z Agnieszką Jelonek – o jej bestsellerowej minipowieści „Koniec świata, umyj okna”

Alicję zaczynają dręczyć ataki paniki. Wkrótce lęk całkowicie opanowuje jej życie. Nie rozumie, co się z nią dzieje; ma niepijącego męża, wystarczająco dobrą pracę i wspierającą rodzinę. Skąd zatem biorą się te stany? Alicja ukrywa swój koszmar, próbując żyć „normalnie”, w końcu jednak traci grunt pod nogami, a kto nie ma kontroli nad życiem, ten przestaje widzieć w nim sens. Szukając przyczyn zaburzeń, Alicja zaczyna dostrzegać to, co wcześniej umykało niezauważone.

Agnieszka Jelonek (1976) – autorka opowiadań, scenarzystka, blogerka i dziennikarka. Publikowała reportaże i wywiady, często dotyczące twórczości kobiet. Prowadziła blog Tylkospokojnie.com. Zajmuje się pisaniem seriali telewizyjnych. W 2015, za zbiór opowiadań „Babidło”, otrzymała pierwszą nagrodę Konkursu Literackiego im. H. Berezy. Za minipowieść „Koniec świata, umyj okna” nominowana do Nagrody Odkrycie Empiku 2020.

Z Justyną Sobolewską – wokół jej książki „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu”

„«Przecież Filipowicz nie miał biografii» – usłyszałam kiedyś. – «Pisał, łowił ryby i był outsiderem. Co w tym ciekawego?». Kiedy przyjrzymy się jego życiu, okaże się jednak, że podobnie jak w jego opowiadaniach pozornie nieefektowna szarość mieni się kolorami. Jako pisarz był doceniany, ale jednak ciągle pozostawał na uboczu: twórca krakowski, partner «naszej noblistki» Wisławy Szymborskiej. A tymczasem to był autor pierwszorzędny i – jak mawiał Jerzy Pilch – rasowy, mistrz krótkiej formy, do którego się pielgrzymowało. Opowieść o jego życiu toczy się w głównym nurcie polskiej historii, pokazuje zaangażowanie i wybory lewicowej inteligencji. Poprzez życie Filipowicza można zobaczyć całą epokę” (fragment wstępu)

Justyna Sobolewska (1972) – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Przewodnicząca jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Z Jerzym Jarniewiczem – o kontrkulturze

Jerzy Jarniewicz (1958) – poeta, tłumacz, krytyk literacki. Wykładowca literatury angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim, członek zespołu redakcyjnego „Literatury na Świecie”. Autor 12 książek krytycznoliterackich, m.in.: „Od pieśni do skowytu. Szkice o poetach amerykańskich”, „Heaney. Wiersze pod dotyk”, „Gościnność słowa. Szkice o przekładzie literackim”, „Podsłuchy i podglądy”, „All You Need Is Love. Sceny z życia kontrkultury” czy „Tłumacz między innymi. Szkice o przekładach, językach i literaturze”. Opublikował też 13 zbiorów wierszy, ostatnio „Puste noce”. Przekładał twórczość autorów takich jak James Joyce, Philip Roth, John Banville, Raymond Carver, Edmund White.

W ramach Przeczytanych 2021 swój wykład specjalny wygłosi… Grzegorz Jankowicz (1978) – filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, juror Nagrody Conrada oraz Nagrody Literackiej Unii Europejskiej, redaktor działu kultura „Tygodnika Powszechnego”. Autor kilku książek o literaturze i filozofii, m.in. „Gombrowicz – loading. Esej o formie życia”, „Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje”, „Małe języki, wielkie literatury. Small Languages, Big Literature” (wraz z A. Manguelem) czy „Blizny. Eseje”. Współtwórca akcji społecznej „Lekcje czytania z…” oraz pomysłodawca działającej przy Krakowskim Biurze Festiwalowym Szkoły Czytania, w ramach której prowadzi warsztaty z dziećmi, młodzieżą, seniorami i osadzonymi w więzieniach.

…a fragmenty swojej twórczości przeczytają m.in.:

 Anna Piwkowska (1963) – poetka i eseistka. Wydała m.in. tomy poetyckie: „Szkicownik”, „Cień na ścianie”, „Wiersze i sonety”, „Skaza”, „Tylko trzy drogi”, „Po” (wyróżnienie Fundacji Kościelskich), „Niebieski sweter”. Jest laureatką Nagrody Literackiej im. Georga Trakla. Jej wiersze były tłumaczone na język niemiecki, rosyjski, słoweński i angielski. Ukazały się w Rosji w antologii „Polskije poetessy” oraz w Anglii w antologii „Six Polish Poets”.

Maciej Robert (1977) – poeta, krytyk literacki i filmowy, redaktor, dziennikarz. Jego wiersze znalazły się w antologii prezentującej 10 najlepszych młodych poetów europejskich „Black Warmness Between Fingers” (Zagrzeb 2010). Laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2011), nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2014) oraz międzynarodowej Nagrody im. Václava Buriana (2020). Autor 8 tomów poetyckich; ostatni z nich to „Co mogło pójść nie tak” (WBPiCAK 2020).

Kacper Bartczak (1972) – poeta, krytyk, tłumacz poezji, amerykanista. Laureat Nagrody „Literatury na Świecie” (2009) w kategorii Nowy Głos za tom esejów krytycznych „Świat nie scalony”. Nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2016) i Nagrody Literackiej Gdynia (2016). Tłumaczył wiersze Johna Ashbery’ego, Rae Armantrout i Petera Gizziego. Stypendysta Fundacji Fulbrighta (dwukrotny) i Fundacji im. T. Kościuszki. Ogłosił 8 tomów wierszy; ostatnie z nich to: „Pokarm suweren” (Biuro Literackie 2017) i „Naworadiowa” (Biuro Literackie 2019).

Jakub Kornhauser (1984) – poeta, tłumacz, eseista, redaktor, krytyk literacki i literaturoznawca, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Pomysłodawca i redaktor prowadzący serii „Rumunia Dzisiaj” w TAiWPN Universitas oraz serii „wunderkamera” w Instytucie Mikołowskim.

Więcej informacji na:

mck-bydgoszcz.pl

wiosnafestiwali.pl

przeczytani.pl

Patronem medialnym Festiwalu jest

Podaj dalej