Wtorek, 18 lutego 2020
Poleca wydawnictwo Difin

Książka powstała z potrzeby podzielenia się praktycznym doświadczeniem z przygotowania i realizacji trzech edycji programu mentoringowego TopMinds w latach 2016–2019. Program ten powstał w roku 2016 z inicjatywy akademików – Absolwentów Programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Top 500 Innovators i Absolwentów Programu Fulbrighta w Polsce. Jest odpowiedzią na potrzebę środowiska akademickiego, a w szczególności studentów kończących studia i rozpoczynających swoje życie zawodowe. Z wieloletnich obserwacji akademików wynika, że studenci, którzy kończą studia, mają trudności w odnalezieniu własnej ścieżki zawodowej – szczególnie w dynamicznie zmieniających się realiach i wymaganiach rynku pracy – i potrzebują w tym zakresie wsparcia.

Autorzy – jednocześnie twórcy i organizatorzy programu mentoringowego TopMinds – ze swojej perspektywy przedstawili, jak w praktyce wyglądało przygotowanie i realizacja kolejnych edycji programu. Szczególną uwagę poświęcili takim zagadnieniom jak rekrutacja uczestników do programu, dobór par mentorskich, przygotowanie uczestników do udziału w mentoringu oraz zapewnienie im wsparcia podczas trwania programu. Dzielą się również wiedzą i dobrymi praktykami dotyczącymi monitorowania przebiegu programu oraz jego ewaluacji. Dodatkowo, publikacja zawiera przykłady wypracowanych procedur, jak np. regulamin programu, zasady etyczne, formularze rekrutacji uczestników i zgłoszeniowe dla mentorów, ankiety ewaluacji itp. W publikacji zawarte są również ciekawe historie uczestników z różnych edycji programu TopMinds. Mentorowani i mentorzy dzielą się swoimi doświadczeniami zdobytymi podczas programu, opowiadając o wybranych kompetencjach, które dzięki mentoringowi udało im się rozwinąć.

Publikacja skierowana jest do tych wszystkich, którzy planują przygotowanie i realizację programu mentoringowego dla potrzeb środowiska akademickiego. W sposób praktyczny pokazuje, co należy zrobić, aby przygotować i z powodzeniem zrealizować akademicki program mentoringowy. Co więcej, autorzy – którzy byli odpowiedzialni za wykonanie poszczególnych zadań w programie – wskazują, co zdecydowanie warto, a czego nie warto robić, tworząc program mentoringowy.

Szczegółowe informacje: www.ksiegarnia.difin.pl

Podaj dalej
Autor: Difin