Czwartek, 16 grudnia 2021

Powieść „Nie barwy, które niesie wiatr” Aleksandra Możdżana z Wrocławia zwyciężyła w tegorocznym Gdańskim Konkursie Literackim im. Bolesława Faca. Nagrodą jest wydanie książki w nakładzie tysiąca egzemplarzy.

Jak uznała komisja konkursowa, w prozie Możdżana “odbija się rzeczywistość współczesnej Polski”, a “dar obserwacji i słuch językowy” to główne zalety książki wrocławskiego autora.

“Rozpoznajemy dekoracje, w których rozgrywają się opowiadane przez niego historie – zgrzebność trywialnej krzątaniny trzydziesto-, czterdziestolatków, połączoną z życiem na pokaz na wallach mediów społecznościowych. Nitka fabularna wiążąca losy poszczególnych postaci nie jest tak ważna jak sposób, w jaki autor przedstawia nam realia 2021 roku – z poczuciem humoru, ambicją mimetycznego opisu doprawionego ubogacającą szczyptą groteski i satyrycznej zjadliwości. Robi to niby żartem, niby ślizgając się po temacie, a jednak potrafi uchwycić istotę rzeczy – jak chociażby w znakomicie poprowadzonym wątku ukraińskim” – głosi uzasadnienie werdyktu jury.

Na konkurs wpłynęło 96 prac.

Marta Formella z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformowała, że najwięcej – 59 – z nadesłanych utworów stanowiły powieści i opowiadania, 33 reprezentowały poezję, były też 4 sztuki teatralne. Konkurs miał zasięg międzynarodowy, utwory nadeszły również z Kanady i Wielkiej Brytanii.

Prace oceniała komisja konkursowa w składzie: literaturoznawczyni, emerytowana profesor Uniwersytetu Gdańskiego Ewa Nawrocka (przewodnicząca), poeta i eseista Tadeusz Dąbrowski, pisarka i reportażystka Magdalena Grzebałkowska, pisarz i adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Uniwersytetu Gdańskiego Artur Nowaczewski oraz poeta i krytyk teatralno-literacki Jarosław Zalesiński.

Gdański Konkurs Literacki organizowany jest od 1991 roku. Jego inicjatorem był pisarz Bolesław Fac. I to właśnie jego nazwiskiem nazwano konkurs w 2002 roku. W kwietniu 2020 roku radni Gdańska przyjęli uchwałę o zmianie nazwy z Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca – taka nazwa funkcjonowała do wiosny – na Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca.

Nagrodę przyznaną Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

 

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: PAP