Piątek, 16 czerwca 2023

Audioteka otworzyła własne studio nagrań. Jak informuje spółka, na najbliższe dni zaplanowano pierwsze sesje nagraniowe, w których udział wezmą m.in. Krystyna Czubówna, Jarosław Łukomski i Andrzej Hausner.

Na początku w studiu nagrywane będą tworzone audiobooki oraz podcasty. Spółka zapowiada, że planuje ewolucję działalności w kierunku tworzenia słuchowisk oraz wysokobudżetowych superprodukcji.

Nagrania są realizowane w czterech niezależnie wentylowanych studiach lektorskich, wyprodukowanych na zamówienie przez hiszpańską firmę Studiobricks. Każde z nich charakteryzuje się bardzo dobrą izolacją i doskonałym brzmieniem.

Trzy z czterech kabin lektorskich są podłączone do jednego stanowiska realizatorskiego – dzięki takiej konfiguracji aktorzy podczas nagrań słuchowisk mogą wchodzić w bezpośrednie interakcje między sobą w ramach jednej ekspresji dialogowej. To rozwiązanie daje również wiele możliwości w przypadku nagrywania podcastów, gdzie oprócz prowadzącego i dwójki gości można również połączyć się z kolejnymi dwiema osobami telefonicznie lub przez Skype.

Do każdego stanowiska przypisany jest realizator dźwięku, który dzięki wysokiej jakości interfejsom renomowanej firmy SSL, najnowszych komputerom Mac, oraz profesjonalnej adaptacji akustycznej, może skupić się na merytorycznym wsparciu lektora i wraz z nim śledzić realizowany materiał, nie martwiąc się o jakość techniczną nagrania. Studio zatrudnia również redaktora opracowań fonetycznych, który jest odpowiedzialny za przygotowanie tekstów w sposób ułatwiający m.in. czytanie i wymowę słów obcojęzycznych, a także za formatowanie i dopasowanie tekstów pod konkretne nagrania. Ponadto w studiu pracuje również producent, który koordynuje kalendarz i dba o to, by nagrania odbywały się zgodnie z harmonogramem, a gotowe pliki do streamu zostały dostarczone w terminie.

– Stworzenie studia Audioteki od dawna było naszym celem, a jednocześnie naturalnym ruchem, pozwalającym na pełną kontrolę procesu nagrań i wdrożenie najwyższych standardów produkcji. Na początek przygotowaliśmy przestrzeń studyjną, która umożliwia nam nagrywanie single voice i podcastów, ale w przyszłości nie wykluczamy dalszej rozbudowy o studio wielostanowiskowe, przeznaczone do realizacji superprodukcji – komentuje Arkadiusz Seidler, prezes Audioteki.

Otwarcie studia pozwoli Audiotece na rozszerzenie relacji z wydawcami, co z kolei umożliwi realizację większej liczby produkcji. Firma zapewnia równoczesną kontynuację współprac ze studiami zewnętrznymi. Pierwsze produkcje, zrealizowane w studiach Audioteki, już niebawem będą dostępne w aplikacji.

 

Podaj dalej
Autor: W