Piątek, 16 marca 2012
Wątpliwości i pytania
"Bibliotekarze z zaskoczeniem przyjęli, że ich zawód obejmie deregulacja ministra Gowina. Jedni obawiają się, że książnicami zaczną kierować ludzie nie mający pojęcia o księgozbiorach, inni twierdzą, że zmiana się przyda, bo placówki muszą otwierać się. Lista ministra Gowina zawodów do deregulacji wzbudza wiele kontrowersji w różnych branżach. Na szczęście prawne zamieszanie ominie pracowników samorządowych. Z podległych gminom placówek rwetes podnieść może się jedynie w bibliotekach. Na proponowanej przez ministerstwo liście znalazły się bowiem zawody biblioteczne: bibliotekarz oraz pracownik dokumentacji i informacji naukowej" - czytamy w tekście "I inżynier pokieruje biblioteką" autorstwa Agnieszki Widery, opublikowanym na Portalu Samorządowym. Wbrew pozorom wachlarz bibliotecznych stanowisk jest dość szeroki. Wśród pracowników tzw. służby bibliotecznej mamy młodszego bibliotekarza, bibliotekarza, starszego bibliotekarza, kustosza, starszego kustosza oraz przedstawicieli innych zawodów związanych ze specjalizacją biblioteczną jak m.in. dokumentalista dyplomowany czy adiunkt dokumentacji naukowej. Do bibliotekarzy dyplomowanych zaliczamy z kolei asystenta bibliotecznego, adiunkta bibliotecznego i kustosza dyplomowanego. Wymagania kwalifikacyjne na te stanowiska określa Minister Kultury w swoim rozporządzeniu. Mówiąc w uproszczeniu, by pracować w bibliotece trzeba mieć wykształcenie biblioteczne. Osoby ze średnim wykształceniem ogólnym lub po studiach w innych kierunkach owszem w bibliotece pracować mogą, ale bez uzupełnienia wykształcenia w kierunku bibliotekoznawczym mogą zapomnieć tu o awansie zawodowym. - Nawet profesora - załóżmy filologii angielskiej - jeśli nie potrzebujemy akurat specjalisty w tej dziedzinie na pozabiblioteczne stanowisko, traktujemy tak naprawdę jak człowieka z maturą. Bez wyższego wykształcenia bibliotecznego mógłby on być co …
Wyświetlono 25% materiału - 233 słów. Całość materiału zawiera 932 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się