Czwartek, 31 marca 2022

Z okazji rocznicy śmierci o. Wenantego Katarzyńca (1889-1921), która przypada dzisiaj, czyli 31 marca, Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew zaprasza do bliższego poznania losów franciszkanina, który przez całe swoje życie był skromnym i pokornym zakonnikiem, jednak to właśnie za jego wstawiennictwem do dzisiaj tłumy zanoszą swoje modlitwy. „Całe jego zachowanie i sposób działania przepełnione było cnotą” – tak ojca Wenantego Katarzyńca charakteryzował św. Maksymilian Kolbe.

Nakładem wydawnictwa Franciszkanów Bratni Zew ukazały się „Pisma” o Wenantego Katarzyńca w trzech tomach, a także „Modlitewnik”.

 „Nie silił się na czyny nadzwyczajne, ale zwyczajne wykonywał nadzwyczajnie” – w tym podsumowaniu św. Maksymiliana zasadniczo zawiera się cała biografia wyjątkowego franciszkanina. Wenanty Katarzyniec, a w zasadzie Józef, urodził się na terenie Archidiecezji Lwowskiej w 1889 roku. Od najmłodszych lat był pobożnym, pilnym w nauce i przynoszącym pociechę synem. W 1907 roku wstąpił do klasztoru we Lwowie i tak zaczęła się jego przygoda z franciszkanami, która stała się szybko życiową drogą do zbawienia. Zawsze wystrzegający się grzechów, miłujący ubóstwo, niesamowicie pokorny, uczynny i wierny – tak opisywali go jego bracia i ci, którym udało się go poznać, m. in. św. Maksymilian Kolbe. Sam magister kleryków mawiał: „Przekonałem się, że świętość jego jest prawdziwa”. Był pogodzony z wolą Bożą nawet w czasie swojej choroby – i tak zmarł w opinii świętości.

„Pisma” Wenantego Katarzyńca, które opracował o. Edward Staniukiewicz to pierwsze wydanie pism tego wyjątkowego franciszkanina. Trzytomowe, elegancko wydane opracowanie zbiera spuściznę Sługi Bożego: listy, kazania, notatki, konferencje, artykuły.

„Modlitewnik” ojca Wenantego Katarzyńca zawiera modlitwy i akty strzeliste ułożone przez Sługę Bożego, modlitwy w różnych potrzebach, w których okazał się on pomocny oraz modlitwy metropolity przemyskiego, abpa Adama Szala odmawiane przez niego przy grobie o. Wenantego.

O tym, że modlitwa za wstawiennictwem Sługi Bożego jest niesamowicie skuteczna, przekonały się tysiące osób, w tym odwiedzający Kalwarię Pacławską. Od momentu jego śmierci wiedział o tym także św. Maksymilian, który prosił o pomoc ojca Wenantego w związku z podjęciem się stworzenia nowego miesięcznika „Rycerza Niepokalanej” oraz otwarcia drukarni. Maksymilian wierzył, że to właśnie dzięki pomocy jego przyjaciela udało się znaleźć fundusze na podjęcie tych przedsięwzięć.

Wydany został też audiobook „Wenanty Katarzyniec. Biografia”  czyli propozycja dla tych, którzy chcieliby poznać losy wyjątkowego franciszkanina w nieco innej formie niż papierowa. Pakiet zawiera 1 płytę CD z tekstem, który czyta: Krzysztof Stanio, w kartonowym opakowaniu z załączoną książeczką. Postprodukcja, mastering, muzyka: Marcin Ochel.

 

 

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran)
Źródło: Bratni Zew