Czwartek, 19 kwietnia 2018
Już dzisiaj

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Polska Izba Książki zaprasza na śniadanie medialne – czwartek, 19 kwietnia o godzinie 11. Wydarzenie będzie transmitowane w internecie na żywo oraz dostępne do późniejszego odtwarzania na kanale YouTube PIK. Szczegóły na stronie www.pik.org.pl, w zakładce Komunikaty PIK – “Zapraszamy na śniadanie medialne!”.

Wiosennie optymistyczne  dane dotyczące zagadnienia czytania przedstawią:

neurobiolog dr Paweł Boguszewski – “Czytanie książek uważamy za czynność nobilitującą, lepszą formę zdobywania informacji niż oglądanie telewizji i szlachetniejszą rozrywkę od gier komputerowych. Oczytanie potocznie łączymy z mądrością, elokwencją i wiedzą. Ale czy naprawdę czytelnictwo zmienia nasz mózg na lepsze? Czy nauka jest w stanie udowodnić wyższość czytelnictwa? W moim wykładzie postaram się pokazać co neuronauka ma do powiedzenia o mózgach nałogowych czytaczy”

socjolog dr Paweł Kuczyński  – “Kim są miłośnicy książek w wieku 14 -19 lat? Jakie są ich praktyki lekturowe i jaki ma na nie wpływ internet? Z jakich źródeł pozyskują książki? Czy sięgają po ebooki i audiobooki? Z kim rozmawiają o książkach? W krótkiej prezentacji zostanie omówiony fragment wyników badania opinii przeprowadzonego przez portal Lubimyczytac.pl i Polską Izbę Książki pod nazwą „W sieci o książkach. Miejsce spotkań czytelników”

kulturoznawczyni dr Sylwia Stano – “Emancypacja książki i czytania wiąże się z rozwojem internetu i nowych technologii. Zmiany dokonują się pod wpływem usieciowienia i digitalizacji kultury, i choć polski rynek książki zachowuje pewien margines specyfiki odzwierciedlenie znajdują u nas tendencje i zjawiska obecne na globalnym rynku. Co jednak najważniejsze – zmienia się sposób czytania. Decydują o tym w dużej mierze sami czytelnicy, których w internecie nie brakuje. Nie brak również czytelniczych fenomenów cyfrowych czasów”

 

 

Podaj dalej