Wtorek, 3 sierpnia 2021
Nie tylko dla filatelistów

Dla filatelistów czyli kolekcjonerów znaczków pocztowych wielkim wydarzeniem stanie się publikacja ks. prof. Waldemara Chrostowskiego zatytułowana „Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015”, jaka ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictw Biały Kruk.

Jak informuje wydawca, ks. prof. Waldemar Chrostowski, światowej sławy biblista i teolog, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, przebywał na studiach w Rzymie w pierwszych pięciu latach pontyfikatu św. Jana Pawła II. Właśnie wtedy rozpoczął systematyczne gromadzenie, porządkowanie i opisywanie absolutnie unikatowego zbioru wszystkich „papieskich” walorów filatelistycznych, których liczba stale rosła. Kolekcjonerstwo tych znaczków to nie tylko hobby, lecz źródło ważnej wiedzy na temat recepcji osoby i pontyfikatu Papieża Polaka. Pierwszą część swojej kolekcji autor przekazał Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie jako akt wdzięczności za to, co Jan Paweł II uczynił dla Kościoła powszechnego, a dla narodu polskiego w szczególności.

„Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015” stanowi kontynuację wydanego w 2017 roku nakładem wydawnictwa Biały Kruk albumu-katalogu „Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 1978–2005”. Poprzednia publikacja dokumentowała w aspekcie filatelistycznym osobę i oddziaływanie Jana Pawła II w okresie, gdy przez ponad 26 lat sprawował swój pontyfikat. Niniejsza publikacja obejmuje znacznie krótszy okres, bo tylko nieco ponad dekadę, która upłynęła po jego śmierci. W tym czasie miała miejsce beatyfikacja (2011) i kanonizacja (2014) papieża z Polski, które to wydarzenia znalazły wyraz także w emisjach znaczków „papieskich” na całym świecie.

Ta część filatelistycznej dokumentacji pontyfikatu Jana Pawła II, analogicznie jak poprzednia, zawiera reprodukcje i opisy znaczków oraz pochodnych wobec znaczków pocztowych form wydawniczych, czyli arkusików i bloków. Ich liczba jest znowu imponująca i obejmuje pozycje emitowane przez 101 zarządów pocztowych. Są to 923 znaczki, 322 arkusiki i 197 bloków – łącznie 1442 walory. Upamiętniają one odejście papieża do Domu Ojca, rocznice związane z wydarzeniami z jego pontyfikatu, a także akt beatyfikacji, której dokonał Benedykt XVI, i kanonizacji, której dokonał papież Franciszek. Zarówno liczba, jak i bogactwo tematyczne papieskich walorów są imponujące. Żadna inna osoba nie doczekała się w tak krótkim czasie tak wielu znaczków pocztowych emitowanych we wszystkich zakątkach globu ziemskiego.

 

Podaj dalej
Autor: (fran)