środa, 10 października 2018

Przedstawiamy najnowsze dane dotyczące programu Dyskusyjne Kluby Książki, który od ponad 11 lat jest realizowany przez Instytut Książki we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi. Do końca sierpnia 2018 roku liczba klubów wzrosła do 1688, tj. o 75 w stosunku do końca 2017 roku. Obecnie w Polsce działa 584 kluby dla dzieci i młodzieży oraz 1104 kluby dla dorosłych. Rozmieszczenie klubów z podziałem na typy gmin: w gminach wiejskich działa 517 klubów, w gminach miejsko-wiejskich 448, a w gminach miejskich 723.

Do końca sierpnia 2018 r. kluby spotkały się 9 521 razy; skupiają obecnie 16 566 stałych członków. Odbyło się 865 spotkań autorskich, z czego 561 finansowanych w całości przez program. Klubowicze spotkali się z niemal 360 autorami. Gośćmi klubów byli najczęściej: Karolina Wilczyńska, Tomasz Sekielski, Dariusz Rekosz, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Hanna Cygler, Paweł Wakuła, Krystyna Mirek, Tomasz Samojlik, Paweł Beręsewicz, Ewa Nowak, Renata Piątkowska, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Rafał Witek, Leszek Szczasny, Joanna Fabicka, Agnieszka Frączek, Władysław Wróblewski, Zofia Stanecka, Jakub Małecki, Magdalena Kordel, Marcin Pałasz, Agata Kołakowska, Izabella Klebańska, Jolanta Marcolla, Sławomir Koper, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Gawryluk, Monika Wilk-Kang.

Na potrzeby klubów zakupiono 17 952 woluminy.

Instytut Książki przygotował mapę Dyskusyjnych Klubów Książki, która jest dostępna pod adresem: http://instytutksiazki.pl/kluby-ksiazki,6,gdzie-nas-znalezc,12.html. Na mapie została oznaczona lokalizacja wszystkich klubów, które istnieją dzięki programowi. Mapa pozwala każdemu użytkownikowi sprawdzić, czy w jego okolicy działa DKK, a sami moderatorzy i klubowicze mogą zweryfikować informacje o swoim klubie.

Instytut Książki kontynuował również przyznawanie nagród i wyróżnień w konkursie na recenzję miesiąca dla klubowiczów DKK. Do tej pory nagrodzono w sumie 21 osób w trzech kategoriach – dorośli, dzieci i młodzież, recenzja rysowana.

Podaj dalej
Źródło: www.instytutksiazki.pl