Piątek, 19 kwietnia 2024
Nowy Pomocnik Historyczny „Polityki”

W środę 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki” zatytułowany „Dzieje polskiej wsi”.

Wydawca informuje: jesteśmy w samym środku tzw. ludowego zwrotu – w naukach historycznych, publicystyce i kulturze. Chłopskość jest co najmniej w dobrym tonie; nie tylko nie ma się co wstydzić swych włościańskich korzeni, ale wypada z empatią odnieść się do ciężkiego losu wiejskiego ludu w dziejach Polski. Sprawa chłopska przykuwa uwagę szerszych kręgów Polaków; najlepiej świadczą o tym sukcesy przedsięwzięć zarówno z obszaru historycznej publicystyki – np. bestsellerowej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, jak i kultury popularnej – na przykład filmu „Chłopi” DK i Hugh Welchmanów. Warto uporządkować stan naszej wiedzy o dziejach polskiej wsi i jej mieszkańców. Poznać różne perspektywy spojrzenia na historię ludu obecne w publicznej debacie, a także odmienne interpretacje tych samych wydarzeń lub kontekstów.

Oprócz opisania dziejów włościańskiego bytu, autorzy „Pomocnika” zajęli się też wieloma aspektami życia chłopów: religijnością, seksualnością, obrzędami, ludową sztuką, a także obrazem wsi w kulturze. Zapraszamy do lektury i wspólnego odkrywania części naszego dziedzictwa.

Dodatkowo na polityka.pl/podkasty w sekcji „Polityka o historii”, będzie można wysłuchać uzupełniającej wydanie rozmowy Agnieszki Krzemińskiej z historykami: Jaśminą Korczak-Siedlecką i Tomaszem Wiśliczem.

Pomocnik Historyczny Polityki „Dzieje polskiej wsi” będzie sprzedawany w wersji papierowej, cyfrowej i w formie audiobooka:

– od 24 kwietnia w dobrych punktach sprzedaży prasy

– już teraz w sklepie internetowym Polityki: https://sklep.polityka.pl/dzieje-polskiej-wsi.html

– w serwisie internetowym Polityka.pl – dla subskrybentów wersji Premium lub Uniwersum

Podaj dalej
Autor: (fran)
Źródło: Polityka