środa, 23 lutego 2022
„Siostrzane dzwony”

23 lutego nakładem Wydawnictwa Otwartego ukazuje się bestsellerowa powieść norweskiego pisarza Larsa Myttinga „Siostrzane dzwony”, w przekładzie Karoliny Drozdowskiej – pierwszy tom trylogii, która trafiła już do rąk czytelników w wielu krajach.

– Norwegia fascynuje i przyciąga niezwykłymi krajobrazami i nieposkromioną naturą, intryguje bogactwem spuścizny kulturowej, której początki sięgają czasów zamorskich wypraw wikingów, poezji skaldów i kamieni runicznych łączących stare z nowym: wierzenia pogańskie z chrystianizacją Skandynawii. Charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego Norwegii wrośniętym w historię tego regionu od wczesnego średniowiecza po współczesność są drewniane kościoły słupowe. Fenomen architektoniczny i kulturowy, za jaki można uznać stavkirke, stanowi osnowę wydanej właśnie powieści Larsa Myttinga „Siostrzane dzwony” – przekazała Bibliotece Analiz Aleksandra Markiewicz z Agencji Literackiej, która opiekuje się twórczością norweskiego autora w Polsce.

W otrzymanej informacji czytamy dalej, że Lars Mytting znany już w Polsce dzięki kultowemu tytułowi „Porąb i spal” i znakomitej powieści „Płyń z tonącymi” tym razem zabiera czytelnika w podróż do czasów wczesnego średniowiecza, do osady Butangen i snuje niezwykłą opowieść o siostrach syjamskich z rodu Hekne, które słynęły w okolicy jako znakomite tkaczki. Pogrążony w smutku i boleści po ich śmierci ojciec funduje cenne dzwony, siostrzane dzwony, które umieszczono na wieży miejscowego stavkirke.

Przez wieki życie w Butangen toczyło się zgodnie z rytmem pór roku, zdeterminowanym surowością natury i kalendarzem świąt kościoła protestanckiego. Nowinki ze świata pojawiają się w 1880 roku wraz z przybyciem do osady młodego i rzutkiego pastora Kaia Schweigaarda, który zamierza wybudować nową przestronną, a co najważniejsze dobrze ogrzewaną świątynię. Tymczasem na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, gdzie przed laty działał słynny norweski malarz Johan Christian Clausen Dahl, powstaje plan przeniesienia kościoła słupowego z Butangen do stolicy Saksonii. Wysłannikiem drezdeńskiej Akademii do Norwegii jest młody architekt i rysownik Gerhard Schönauer. Przybysz z dalekich Niemiec nie ukrywa zachwytu dla niezwykłego drewnianego kościoła posadowionego na długich, mocnych i intensywnie nasączonych żywicą deskach z sosny norweskiej: „Gładko wkomponowany w krajobraz. Pewny, godny, prastary. Ciemnobrunatny niczym leśny niedźwiedź, zdobny niczym korona królowej, niezłomny jak wola pielgrzyma. W pewnym sensie wyczekujący, niczym zamek, którego pan od wieków nie wraca z podróży. Jeszcze bardziej imponujący niż na rysunkach Dahla. Może też odrobinkę bardziej podupadły, ale cóż to był za gmach! Niezbyt wielki, lecz stanowiący dzieło skończone, sumę najwybitniejszych rzemieślniczych talentów i szalonej fantazji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Aż do chwili, gdy te talenty i ta fantazja, choć nikt właściwie nie wie dlaczego, zanikły na zawsze”.

Młoda Astrid z rodu Hekne, zauroczona młodym pastorem, zapragnie innego życia niż to w Butangen, aż do dnia, w którym Kai Schweigaard nie wyjawi swego zamiaru sprzedaży i przeniesienia stavkirke do Drezna. Astrid stanie na rozdrożu pomiędzy tradycją a wyzwaniami współczesności, od niej zależeć będą losy siostrzanych dzwonów…

Najlepszą rekomendacją powieści Larsa Myttinga mogą być słowa innego wybitnego pisarza norweskiego, Jo Nesbø: „Lars Mytting pisze z taką przenikliwością, empatią i uczciwością, że niewielu może mu dorównać”. Warto się o tym przekonać i zanurzyć w niezwykłym świecie wykreowanym piórem Larsa Myttinga.

informacje: Aleksandra Markiewicz, Agencja Literacka, e-mail: aleksandra_markiewicz@space.pl

 

Podaj dalej
Autor: (fran)