Wtorek, 9 kwietnia 2024
Wśród gości Mariusz Szczygieł, Magda Heydel, Jerzy Jarniewicz i Michał Rusinek

Od środy 17 kwietnia do soboty 20 kwietnia w Gdańsku odbywać się będzie 8. edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności.

W programie znalazły się m.in. spotkania, debaty, warsztaty, wykład mistrzowski, lekcja poetycka i gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska.

Będzie to okazja do spotkania m.in. z Mariuszem Szczygłem, Magdą Heydel, Jerzym Jarniewiczem, Michałem Rusinkiem, Katarzyną Kasią, Jakobe Mansztajnem (Make Life Harder), Tomaszem Różyckim, Agnieszką Wolny-Hamkało i Tomaszem Stawiszyńskim.

Ósma edycja festiwalu Europejski Poeta Wolności odbędzie się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej (Kunszt Wodny, Targ Rakowy 11) i gdańskich księgarniach kameralnych.

Wydarzenie otworzy wykład mistrzowski, podczas którego Mariusz Szczygieł opowie o wolności poezji. Natomiast o sprzecznościach targających tym pojęciem Katarzyna Kasia porozmawia z Karoliną Lewestan, Małgorzatą Halber i Tomaszem Stawiszyńskim. Performatywne „Nocne czytanie poezji” będzie z kolei okazją do bliższego poznania twórczości finalistów i finalistek Nagrody EPW: w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni i aurze dźwiękowej poetki i poeci przeczytają swoje wiersze.

Drugi dzień, czwartek, 18 kwietnia, to m.in. druga debata – Paulina Małochleb porozmawia z Tomaszem Różyckim, Katarzyną Szaulińską i Łukaszem Barysem o możliwościach języka „przepływającego” między poezją i prozą. To również dzień pełen naszych poetyckich kooperacji: rano spotkamy się z poetkami partnerskiej sieci Versopolis, a wieczorem, w ramach pasma „Mój Miłosz” – naszej współpracy z Festiwalem Miłosza – pomorscy poeci i poetki przeczytają wiersze i przekłady poetyckie Czesława Miłosza. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.

W piątek, 19 kwietnia, na pytanie „po co nam poezja” odpowiedzi poszukają Michał Rusinek, Jakobe Mansztajn – poeta i założyciel Make Life Harder, Agnieszka Wolny-Hamkało i Grzegorz Uzdański. Tego dnia warto także zajrzeć do jednej z kameralnych księgarń, gdzie w luźnej atmosferze będzie można porozmawiać z poetami i poetkami – w Tajnych Kompletach spotkamy Julię Szychowiak, w Marpressie Piotra Czerskiego, w Smaku Słowa Tadeusza Dąbrowskiego, a w Nurtach Rafała Skoniecznego.

Trzeciego dnia festiwalu odbędzie się również uroczystość wręczenia chorwackiej poetce Monice Herceg i jej tłumaczce Aleksandrze Wojtaszek Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Wręczeniu towarzyszyć będzie interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne w przestrzeni IKM. Reżyserką wieczoru jest Aleksandra Jakubczak, muzykę przygotowuje Krzysztof Kaliski, a o oprawę wizualną zadbają Wojciech Sobolewski (wideo) i Elżbieta Szurpicka (scenografia).

Ostatniego dnia festiwalu, w sobotę, 20 kwietnia, będzie okazja, by ponownie spotkać się z laureatkami Nagrody Europejski Poeta Wolności, a wcześniej posłuchać rozmowy z tłumaczami i tłumaczkami nominowanych tomów, o przekładzie poezji. Ostatni dzień to również okazja do spotkania z Marianną Kijanowską, laureatką nagrody w edycji 2022 – Justyna Sobolewska porozmawia z nią o opowiadaniu świata poematem.

W programie nie zabraknie także elementów edukacyjnych. Pierwszego dnia festiwalu Jerzy Jarniewicz przeprowadzi lekcję poetycką skierowaną przede wszystkim dla starszej młodzieży i młodych dorosłych. 18 kwietnia odbędzie się warsztat translatorski z Magdą Heydel, wybitną tłumaczką z języka angielskiego. Lekcja i warsztaty potrwają po 1,5 godziny.

O ruch na świeżym powietrzu zadbają Michał Książek (17 kwietnia) i Barbara Piórkowska (20 kwietnia). Każde z nich poprowadzi poetycko-przyrodniczy spacer po różnych okolicach śródmieścia.

Festiwal zakończy powrót do formatu dawno niewidzianego na tym wydarzeniu – slamu poetyckiego, który poprowadzi kolektyw Rewers, czyli Joanna Jastrzębska i Katarzyna Kozak. Dla zwycięzców slamu przygotowano nagrody materialne.

Wstęp na festiwal wstęp jest bezpłatny, ale niektóre wydarzenia wymagają wcześniejszej rejestracji.

Szczegóły i linki do zapisów: www.europejskiepoetawolnosci.pl.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Gdansk.pl