Wtorek, 3 lipca 2018
Bądź reżyserem swojego życia

Beata Abramczyk opisała swoją intuicyjną drogę do uzdrowienia własnego życia. Przez wiele lat bezskutecznie walczyła z podstępną chorobą wyniszczającą jej organizm. Po drodze usłyszała wiele strasznych diagnoz, Hashimoto było tylko jedną z nich. Dowiedziała się także, że nie będzie mogła mieć dzieci, że ma raka skóry i chorobę degeneracyjną kręgosłupa.

Jej historia pokazuje, że wiara, determinacja i ogromna wola walki mogą przenosić góry… Dzisiaj jest szczęśliwą, spełnioną kobietą, matką dwóch wspaniałych synów. Jest pełna dobrej energii, bo zmieniła swoje życie i osiągnęła wewnętrzny spokój.

 Jak sama mówi – napisanie książki było potrzebą jej duszy. Pragnęła podzielić się swoją wiedzą, wypróbowanymi sposobami walki z chorobą z każdym, kogo ona także dotknęła i dać mu wiarę w zwycięstwo. Jej książka jest nie tylko dla tych, którzy zmagają się z Hashimoto – to lektura dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i poprawić jakość własnego życia.

Hashimoto jest agresywną chorobą autoimmunologiczną, która atakuje tarczycę, prowadząc do jej degeneracji. Tarczyca zaś ma wpływ na cały nasz organizm.

Hashimoto to choroba, której przyczyną pośrednią jest źle funkcjonujący układ immunologiczny, a skutkiem tego jest źle pracująca tarczyca. A to ona właśnie ma wpływ na działanie całego organizmu. Jej praca jest powiązana z wątrobą, jelitami, sercem, nerkami, nadnerczami, jajnikami. Jeżeli ona szwankuje, to szwankują̨ inne narządy, i odwrotnie: jeżeli któryś z nich źle działa, może to mieć wpływ na złe funkcjonowanie tarczycy. (…)

Chorzy na Hashimoto mogą stale odczuwać chłód, osłabienie, zmęczenie, bóle mięśni…

Sygnały, że coś jest nie w porządku, mogą być bardzo różne. Na przykład wszyscy domownicy chodzą w bluzkach z krótkim rękawkiem, a ty ubierasz polarową bluzę i jest ci zimno. Nagle zaczynasz tyć, chociaż niczego nie zmieniłaś w swojej diecie. Wypadają ci włosy, zwłaszcza po zewnętrznej stronie brwi. Także zmniejszone libido, trudności w zajściu w ciążę (moim zdaniem, każda kobieta, która pragnie zajść w ciążę, powinna zostać poddana badaniom pod kątem Hashimoto). Kobiety, u których źle funkcjonuje tarczyca, narażone są na poronienia lub mają problemy z zajściem w ciążę.

Mogą też pojawić się obrzęki, zwłaszcza twarzy, a szczególnie powiek (obrzęk śluzowaty). Skora jest sucha i szorstka, wypadają włosy.

Mogą się też ujawnić problemy psychologiczne. Pod wpływem nagłego stresu, przy szalejących hormonach można naprawdę popaść w depresję, przygnębienie, nerwicę lękową.

W dzisiejszych czasach choroba ta dotyka już co trzecią kobietę na świecie. Najbardziej niepokojące jest to, że lekarze często nie potrafią pomóc pacjentkom. Często przepisują tabletki z hormonami tarczycy, które nie zawsze pomagają. Beata Abramczyk doświadczyła na sobie, że Hashimoto jest symptomem choroby organizmu, na który należy spojrzeć całościowo. Autorka wyjaśnia szczegółowo, ale w przystępny sposób, zasady działania skomplikowanej machiny, jaką jest nasze ciało – wzajemny wpływ na siebie narządów, hormonów czy związków chemicznych.

Za tę chorobę w dużej mierze odpowiedzialne są geny, ale nie do końca. Według dotychczasowych informacji w 25% winne są geny, a w 75% czynniki środowiskowe. Żeby geny uaktywniły chorobę autoimmunologiczną, musi zadziałać czynnik środowiskowy.

Jako jednostka nie masz większego wpływu na zanieczyszczenie środowiska, wirusy czy bakterie, ale na takie czynniki jak dieta, styl życia, umiejętność radzenia sobie ze stresem, owszem, masz. I to trzeba wykorzystać. W leczeniu choroby immunologicznej nie licz na medycynę akademicką – ona wyleczy jedynie objawy, ale nie zniszczy przyczyny.

Jeśli masz złe wyniki badań reumatoidalnych, lekarz skieruje Cię do reumatologa. Jeśli masz łuszczycę – do dermatologa. Z tarczycą trafisz do endokrynologa. I tak dalej. Będziesz odbijać się od specjalisty do specjalisty. Każdy w dobrej wierze przepisze Ci leki na jedną określoną chorobę, a Twój stan zdrowia bynajmniej się nie poprawi. Dlaczego?

Bo to choroba całego organizmu, a specjalistów od chorób autoimmunologicznych nie ma. Najczęściej trafia się do lekarza zajmującego się leczeniem konkretnego układu, który zaatakowała choroba.

Gdzie więc szukać ratunku? Odpowiedź, do jakiej doszła Beata Abramczyk po latach zmagań jest prosta – w sobie samym. Przede wszystkim należy odbudować i wzmocnić swój układ immunologiczny. Aby tego dokonać trzeba zmienić podejście do zdrowia i żywienia. Autorka przekonuje, że 90% naszego zdrowia ma swoje źródło w jelitach, dlatego tak ważne jest, w jaki sposób się odżywiamy. Pokazuje, jak zmienić dietę na zdrową, aby flora bakteryjna jelit była właściwa, jakich składników pokarmowych unikać, a jakie spożywać.

Jelita to nie tylko szereg komórek, które otaczają i trawią nasz pokarm, ale też bardzo złożony zbiór mikrobów. (…) W jelicie grubym mamy zdecydowaną ich większość, bo około 100 000 miliardów, czyli 10 razy więcej niż komórek naszego ciała. Jest tu około 1200 gatunków bakterii – 1/3 jest powtarzalna u wszystkich, a 2/3 są dla każdego inne i kształtują się przez całe życie, dając wiele informacji: co jadłaś, będąc dzieckiem, w jakich warunkach środowiskowych żyłeś, jaką masz dietę, higienę osobistą, przebyte choroby, nawet jaki miałeś kontakt z chemikaliami, toksynami, jak działają hormony i emocje, które mogą skutecznie zaburzyć Twój mikrobiom.

To taki indywidualny kod, inny dla każdego, jak linie papilarne.

W książce znajdują się także przepisy na zdrowe posiłki, które dodadzą energii i są wolne od szkodliwych składników. Kolorowe sałatki, aromatyczne zupy, bezglutenowe chleby.

Odżywianie to naturalnie nie wszystko – bardzo ważne jest wyciszenie organizmu, zadbanie o zminimalizowanie stresu w życiu. Autorce z pomocą przyszła tutaj joga i medytacja. Codzienne ćwiczenia poprawiły nie tylko jej kondycję fizyczną, czy wygląd, ale też pomogły w osiągnięciu spokoju, tak potrzebnego do zachowania dobrego zdrowia.

Nie mniej ważne jest odtruwanie organizmu z zalegających w nim toksyn, które upośledzają działanie narządów wewnętrznych i zakłócają równowagę całego organizmu. Abramczyk proponuje wprowadzenie do codziennej diety naparu z czystka – od tysięcy lat stosowanego w medycynie naturalnej i znanego ze swoich właściwości prozdrowotnych, o których pisze w poświęconym temu ziołu rozdziale.

Książka Beaty Abramczyk jest niezwykłym przewodnikiem, który w wyczerpujący sposób przybliża problem Hashimoto. Autorka przystępnie wyjaśnia mechanizmy działania choroby, podpowiada jakie warto wykonać badania, aby ją dobrze zdiagnozować, na co zwrócić uwagę, aby pomóc organizmowi w walce. Jak się odżywiać, jak zadbać o siebie i swoje otoczenie. Jest to kompendium wiedzy dla tych, którzy szukają drogi do zwalczenia tej podstępnej choroby. Lektura daje nadzieję na odzyskanie zdrowia.

Dzisiaj wróciłam od lekarza endokrynologa. Po wizycie kontrolnej rozpłakałam się. Oglądając moje wyniki badań, doktor powiedziała: „Jest pani zdrowa, gratuluję”. To jedno zdanie wypowiedziane po tylu latach wyboistej drogi wszystko rekompensuje. Choć wiem, że Hashimoto to choroba, która będzie mi towarzyszyć przez całe życie, to wiem również, jak ją zatrzymać, by nie siała spustoszenia w całym organizmie i jak żyć z nią na własnych zasadach.

 

O autorce:

Beata Abramczyk – ma prawie 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu sprzedażą. Obecnie jest dyrektorem sprzedaży detalicznej i inwestycyjnej. Zawsze aktywna zawodowo, pracowała na stanowiskach menedżerskich i dyrektorskich, projektantka wnętrz. Całe życie związana ze sztuką i tańcem. Choroba Hashimoto zmieniła jej podejście do życia.

Jej pasją jest joga, ajurweda i dietoterapia.

Ukończyła dietetykę w Polskim Instytucie Dietetyki, dietoterapię w A4Academi. Organizuje warsztaty dla kobiet chorych na tarczycę, szczególnie Hashimoto, pisze bloga. Zakochana w naturze, zdrowym jedzeniu, świadomym życiu.

 Życie z Hashimoto. Bądź reżyserem swojego życia.
Beata Abramczyk zaprasza na swój blog beataabramczyk.pl

oraz stronę Fb Życie z Hashimoto.
Organizuje również warsztaty dla kobiet chorych na Hashimoto.

Pełny opis warsztatów znajdziecie Państwo na blogu i Fb.

 

Dane wydawnicze:

Edipresse Książki | ISBN 9788381176262 |s. 209 | Cena: 49,90 | Premiera: 04.07.2018

Podaj dalej