Czwartek, 13 lutego 2020
Premiera słuchowiska

W najbliższą sobotę 15 lutego Program 2 Polskiego Radia zaprezentuje premierowe słuchowisko na podstawie „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W obsadzie m.in. Andrzej Mastalerz i Piotr Bajtlik. Początek o godz. 19.00.

Książka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Inny świat. Zapiski sowieckie” jest jednym z najważniejszych świadectw niewoli, pracy przymusowej i życia w łagrze, i zarazem jednym z najistotniejszych utworów w historii polskiej, a także światowej literatury XX wieku.

Bolesne wspomnienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, więźnia gułagu w Jercewie, potem żołnierza II Korpusu Polskiego, uczestnika bitwy o Monte Cassino, zostały przez niego spisane w latach 1949–1950, a po raz pierwszy opublikowane w przekładzie angielskim w 1951 roku. Dwa lata później w Londynie ukazało się pierwsze wydanie książki po polsku. Przez cały okres PRL-u twórczość Herlinga-Grudzińskiego była w kraju na indeksie, nie dopuszczana przez cenzurę do publikowania i rozpowszechniania, na zasłużona sławę czekała niemal 40 lat. „Poprzez prowadzoną z dystansu czasowego opowieść świadka i uczestnika wydarzeń otrzymujemy wstrząsającą wiwisekcję mechanizmów sowieckiego totalitaryzmu i obraz ludzkiej natury, stającej wobec najcięższych prób, autor bada jej granice” – wyjaśnia Katarzyna Hagmajer-Kwiatek z radiowej Dwójki.

Autorem radiowej adaptacji „Innego świata” jest Wojciech Tomczyk (w minionym roku zdobył Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry za słuchowisko oryginalne „Wielka Improwizacja”), a słuchowisko wyreżyserowała Anna Wieczur-Bluszcz (nagradzana również na festiwalu Dwa Teatry, między innymi za reżyserię słuchowisk „Lento rubato” i „Podróż na księżyc”). Wśród wykonawców usłyszymy między innymi: Andrzeja Mastalerza, Piotra Bajtlika, Tomasza Borkowskiego, Annę Srokę-Hryń, Monikę Pikułę i Leona Charewicza. Ogromnie dużą rolę w wykreowaniu przestrzeni dźwiękowej słuchowiska odgrywa też muzyka stworzona specjalnie przez Pawła Szamburskiego. Akustycznie zrealizował je Andrzej Brzoska.

Przed premierą radiowa Dwójka wyemituje dwie audycje poświęcone wydarzeniu. W środę 12 lutego Małgorzata Szymankiewicz zaprasza na specjalne wydanie „O wszystkim z kulturą” (godz. 17.30) – gośćmi będą: prof. Włodzimierz Bolecki, znawca życia i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz Wojciech Tomczyk – scenarzysta, dramaturg, autor adaptacji radiowej „Innego świata”.

Z kolei „Kwadrans bez muzyki” w piątek 14 lutego poświęcony będzie pracy nad tym słuchowiskiem: Paweł Szamburski opowie, jak przy pomocy jakich instrumentów wykreował sugestywną, ale niedosłowną przestrzeń dźwiękową więzienia i gułagu, a Anna Wieczur-Bluszcz zdradzi, jak przekłada się tak trudną prozę na język radiowy. „Będziemy mieli również okazję podsłuchać reżysera dźwięku Andrzeja Brzoski oraz aktorów podczas pracy nad spektaklem” – dodaje Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

Premiera „Innego świata” w „Wieczorze ze słuchowiskiem” radiowej Dwójce w sobotę 15 lutego o godz. 19.00.

Podaj dalej
Źródło: (n)