Piątek, 11 stycznia 2019
Publikacje Muzeum Pana Tadeusza

Ukazało się nowe czasopismo literackie. Nosi tytuł „Interpretacje”, a jego wydawcą jest Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Muzeum wydało też katalog obejmujący dwie edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Redaktorem naczelnym „Interpretacji” jest Marcin Hamkało, sekretarzem redakcji Maria Marszałek, a autorem projektu graficznego Grzegorz Owczarek.

W informacji otrzymanej z wrocławskiego Muzeum czytamy: „postanowiliśmy rozpocząć od podcięcia gałęzi, na której siedzimy, inaczej mówiąc, od zdefiniowania pryncypiów, dlatego w Muzeum Pana Tadeusza między innymi pytamy po raz kolejny o sens, funkcje i postulowany kształt kanonu arcydzieł literatury oraz o znaczenie romantyzmu. Druga grupa poruszanych w piśmie wątków wiąże się z twórczością Tadeusza Różewicza analizowaną w kontekście tradycji Mickiewiczowskiej, a także innych tradycji i języków, zarówno narodowych, jak i tych związanych z teatrem, malarstwem czy fotografią. Tadeusz Różewicz został obok Adama Mickiewicza patronem pierwszej edycji Festiwalu Tradycji Literackich oraz dwóch wystaw czasowych w Muzeum Pana Tadeusza. Znajdujące się w Zakładzie archiwum poety jest obecnie opracowywane i, co ważne, równolegle stanowi bazę do interpretacji artystycznych, dokonywanych w różnych mediach. Koordynacją tych działań zajmuje się nowo powstały Gabinet Literacki im. Tadeusza Różewicza”.

Wybrane tytuły artykułów z pierwszego numeru „Interpretacji”: Kama Sokolnicka „Marginalia – na podstawie rękopisów T. Różewicza”, Andrzej Skrendo „Kanon jako wartość demokratyczna”, Arkadiusz Bagłajewski „Mickiewicz między ‘zmierzchem paradygmatu’ a powrotem romantyzmu”, Anna Marchewka „Czytane ‘na dziko’, czyli o możliwych swobodach w cieniu kanonu”, Leszek Koczanowicz „Lęki wspólnoty”, Zbigniew Majchrowski „Wypisy, czyli to, co zostało z nienapisanego artykułu o Różewiczu”, Michał Kuziak „Mickiewicz i tradycja literacka (nowoczesność oraz próby ewakuacji z niej)”, Wojciech Browarny „Flins w polskiej tradycji literackiej i literaturze”, Dariusz Kawa „Z wyjątkiem kilku”, Jarosław Klejnocki „Kanon szkolny jako propozycja przygody lekturowej”, Dariusz Nowacki „Proza polska po roku 1989 na mapie wpływów”, Sławomir Jacek Żurek „Szoah w kanonie lektur szkolnych”. Zamieszczono także zapis debaty zatytułowanej „Inny kanon”, jak odbyła sie 28 października 2017 roku w ramach Festiwalu Tradycji Literackich w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Inne artykuły: Dariusz Muszer „Stary poeta przegląda się w piasku”, Krzysztof Niewrzęda „Pułapka, czyli Tadeusz Różewicz w swojej pinakotece”, Filip Zawada „Widzę siebie dzięki tobie czy sobie?”, Adam Kaczanowski „Jestem”, Mateusz Palka „Tadeusz Różewicz a fotografia”, Anka Herbut „To, co się złożyć nie może”, Adriana Prodeus „Daj się ponieść”, Bernhard Hartmann „Twarze ocalonego. Twórczość Tadeusza Różewicza w niemieckojęzycznych przekładach”, Justyna Czechowska „Tymczasem w Szwecji”, Leszek Koczanowicz „Lęk i pociecha codzienności”, Wojciech Browarny „Różewicz ‘polityczny’. Kilka uwag”, Karol Maliszewski „Tradycja Różewicz”, Andrzej Skrendo „Wojna i wiara – przypadek Różewicza” oraz Zbigniew Majchrowski „Paradoksy Różewicza: ciało duchowe”.

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran)