Czwartek, 2 kwietnia 2020

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin ogłosili laureatów Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2020. Zostali nimi Jakub Małecki i Susanne Fritz.

Stypendium im. Albrechta Lemppa przeznaczone jest dla pisarzy z Polski i Niemiec oraz dla niemieckich tłumaczy literatury polskiej i polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej.

Jego celem jest doskonalenie sztuki przekładu i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich bliskich Albrechtowi Lemppowi oraz upamiętnienie jego wkładu do polsko-niemieckiej wymiany literackiej.

Na program stypendialny składają się rokrocznie dwa jednomiesięczne pobyty w kraju sąsiada: w Literarisches Colloquium Berlin i w Krakowie.

Jak poinformowano, z Polski i Niemiec nadeszło 38 zgłoszeń od pisarzy i tłumaczy literatury. W skład jury weszli przedstawiciele fundatorów: Jürgen Jakob Becker (LCB), Joanna Czudec (FWPN), Agnieszka Urbanowska (IK). Honorową członkinią jury była Pani Elżbieta Lempp.

Jakub Małecki (ur. 1982 r.) – pisarz i tłumacz. Autor dwunastu książek, w tym “Dygotu” i “Śladów”, nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE. Nominowany również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody im. Stanisława Barańczaka, Odkrycia Empiku oraz Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska”(2017). Tłumaczony na rosyjski, niderlandzki, fiński. Jego książka “Rdza” ukaże się wkrótce w przekładzie na niemiecki w wydawnictwie Secession Verlag.

Susanne Fritz (ur. 1964 r.) – pisarka. Mieszka we Fryburgu Bryzgowijskim. W nominowanej do nagrody literackiej Deutscher Buchpreis książce „Wie kommt der Krieg ins Kind?“ (Wallstein Verlag 2018), porusza się śladem losów matki po polsko-niemieckiej historii XX wieku. “Wraz ze znikaniem pokolenia świadków, pojawiają się nowe wyzwania wobec pamięci, sposobu upamiętnienia i opowieści.” Jest to wyzwanie, które autorka zamierza podjąć także w Krakowie. W nowym projekcie prozatorskim „Ein zweites Leben“, Susanne Fritz „poszukuje fragmentów zapomnianego, wypartego, utraconego życia”.

 

 

Podaj dalej
Autor: W, fot. Marytka Czarnocka
Źródło: Instytut Książki