Piątek, 28 maja 2021

Po 38 latach z miesięcznika „Twórczość” (Instytut Książki) odchodzi jego redaktor, Janusz Drzewucki.

“Wypowiedzenie złożyłem w poniedziałek, zostało przyjęte. Zostałem natychmiast skierowany na urlop za rok 2021, a po jego wykorzystaniu do końca wypowiedzenia jestem zwolniony z obowiązku pracy” – poinformował krytyk literacki.

Jak informuje serwis Wirtualnemedia.pl, powodem jest brak możliwości współpracy z nowym redaktorem naczelnym.

Janusz Drzewucki ukończył filologię polską na UJ. W latach 1982-1984 był asystentem w Instytucie Filologii Polskiej UJ. W latach 1984-1990 redaktor, zastępca kierownika i kierownik redakcji literatury pięknej Wydawnictwa Pomorze w Bydgoszczy, a także współpracownik „Studenta”, „Życia Literackiego” i „Pisma Literacko-Artystycznego”. Dziennikarz: „Itd.” (1990), „Nowej Europy” (1992-1993) i „Rzeczpospolitej” (1993-2005). Autor cyklicznego felietonu „Półka z poezją” w dodatku do „Rzeczpospolitej” – „Rzecz o Książkach”. Na łamach „Rzeczpospolitej” opublikował około 800 recenzji, artykułów i szkiców poświęconych współczesnej literaturze pięknej (polskiej i obcej).

Od 1996 roku redaktor działu poezji miesięcznika „Twórczość”, na łamach którego publikował od 1983 roku utwory oryginalne i teksty krytycznoliterackie.

Od 2000 roku jest stałym współpracownikiem „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, a od 2011 roku „Kwartalnika Literackiego Wyspa”.

W latach 2005-2012 był redaktorem naczelnym Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik.

Jako poeta zadebiutował w 1979 roku w „Życiu Literackim”. Za pierwszy zbiór wierszy „Ulica Reformacka” (1988) uhonorowany został Nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy poetycki książkowy debiut roku.

Autor tomów poezji: „Starożytny język”, „Podróż na południe” i „Światło września”, „Wiersze wybrane”, „Dwanaście dni”, a także książek o polskiej poezji współczesnej: „Chaos i konwencja”, „Smaki słowa” oraz „Akropol i cebula. O Zbigniewie Herbercie”.

Laureat nagród im. Stanisława Wyspiańskiego i Stanisława Piętaka w dziedzinie krytyki literackiej, a ponadto Funduszu Literatury Ministerstwa Kultury i Sztuki i XVIII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu. We wrześniu 2014 roku otrzymał nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii literatura. Przez prezydenta Republiki Włoskiej odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej (Ordine Della Stella Della Solidarieta’ Italiana).

W roku 2015 wydał dwie książki krytycznoliterackie: „Stan skupienia” (Forma) – o prozie, „Charakter pisma” (Biblioteka „Twórczości”) – o poezji oraz dziennik 2014 roku „Życie w biegu. O miejscach, ludziach, literaturze, piłce nożnej i całej reszcie” (Melanż). W roku 2016 wydał zbiór wierszy „Rzeki Portugalii” (Biblioteka „Toposu”) i tom szkiców o poezji „Środek ciężkości”, zaś w 2017 roku ogłosił w swoim opracowaniu „Wiersze i poematy z »Twórczości« (1946-2005)” Tadeusza Różewicza i „Wiersze wybrane” Bogdana Ostromęckiego.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. ET