Sobota, 17 września 2022

Tegoroczna edycja Gdańskich Targów Książki odbędzie się w dniach 16-18 września i to w nowym miejscu – we wnętrzach Europejskiego Centrum Solidarności przy pl. Solidarności 1 w Gdańsku.

– Po raz pierwszy Gdańskie Targi Książki odbyły się w 2018 roku. Tegoroczna edycja jest czwartą z kolei, gdyż w roku 2020 impreza została odwołana z powodu pandemii na dwa tygodnie (!) przed jej rozpoczęciem z powodu lockdownu, jaki wówczas zarządzono. Teraz odbywa się w trzecim miejscu – dwie edycje zorganizowaliśmy w gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka, zeszłoroczną w kompleksie AmberExpo, a w tym roku w Europejskim Centrum Solidarności. Jest to obiekt o lepszej lokalizacji, położony bezpośrednio przy dworcu głównym w Gdańsku. I jest to prestiżowa instytucja, która umożliwi nam zorganizowanie imprezy na najwyższym poziomie, w sercu Gdańska. Ekspozycja targowa zlokalizowana jest na jednej kondygnacji, a sale na spotkania na dwóch kondygnacjach. Przyjęliśmy maksymalną liczbę wydawnictw, jaka możemy pomieścić – przekazał Bibliotece Analiz Paweł Szopowski,  dyrektor organizacyjny Targów.

W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 40 wystawców: Adamada, Agora, Babaryba, Claroscuro z wydawnictwami Amaltea i Poławiacze Pereł, Czarna Owca, Części Proste, Dlaczemu, Dowody na istnienie, Dwie Siostry, Europejskie Centrum Solidarności, Foksal, Fundacja Centrum Architektury, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Grupa autorska „NiepOCZYtalni”, Helion, Hokus Pokus, Instytut Kultury Miejskiej, IPN, Kameleon, Karakter, Kirin, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, Marpress wraz z Widnokręgiem, Media Rodzina, Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków, Motyle Książkowe, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Nasza Księgarnia, Oficyna Gdańska, Samowydawcy.pl, Skarpa Warszawska, słowo/obraz terytoria, Sztuka Wyboru, Świat Książki, Tashka, ToTamto, grupa „Tu się czyta” czyli Buka, Format, Tako, Albus i Druganoga, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Vectra, W Podwórku, Wielka Litera, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo M, Wydawnictwo Wolno, Wytwórnia oraz Znak.

Pogram Gdańskich Targów Książki jest dostępny na stronie: https://www.gdanskietargiksiazki.pl/

Organizatorem Gdańskich Targów Książki jest spółka Jednostka Kultury z Gdańska, a w skład zespołu organizacyjnego wchodzą: Magdalena Kalisz, prezeska zarządu spółki, Paweł Szopowski, dyrektor organizacyjny, Ewa Kiełsznia, koordynatorka organizacyjna targów, Przemysław Czaja, koordynator programowy, oraz Ewa Stawczyk, koordynatorka programowa.

Współorganizatorami Gdańskich Targów Książki są: Miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności i AmberExpo. Wydarzenie dofinansowane przez miasto Gdańsk.

Biblioteka Analiz jest patronem medialnym Gdańskich Targów Książki.

Zeszłoroczna edycja trwała od 19 do 21 listopada. Wzięło w niej udział 70 wydawnictw oraz 50 pisarzy i pisarek, w programie było ponad 40 wydarzeń towarzyszących. Gdańska publiczność z wielką radością przyjęła ulubionych autorów: Jakuba Małeckiego, który promował „Święto ognia” (SQN) czy Zbigniewa Rokitę, zeszłorocznego laureata Nagrody Nike za „Kajś” (Czarne). Największą publiczność, bo kilkusetosobową, zgromadził Jakub Żulczyk, bohater ostatniego wydarzenia w targowym programie, który długo po spotkaniu podpisywał swoje książki. Wydarzeniem była też przedpremierowa prezentacja publikacji zatytułowanej „Fracht” (słowo/obraz terytoria), wydanej z okazji 425-lecia Biblioteki Gdańskiej PAN, w którym wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, a także dr Zofia Tylewska-Ostrowska, dyrektor Biblioteki Gdańskiej PAN, prof. Stanisław Rosiek, wydawca, oraz Marcin Wicha, autor wstępu do tej publikacji.

Podaj dalej
Autor: (fran)