Piątek, 13 września 2024

Niesamowita atmosfera, spotkania z autorami, godziny rozmów i setki rozdanych autografów. Targi Książki i Mediów VIVELO w Lublinie właśnie dobiegły końca, a odwiedziło je ponad 10 tysięcy osób.

Podczas Targów VIVELO w Lublinie odbyły się spotkania z najpoczytniejszymi pisarzami, osobowościami świata sztuki i mediów. Tłumy przywitały zaproszonego przez Wydawnictwo Harde Krzysztofa Cugowskiego, wybitnego wokalistę Budki Suflera, honorowego obywatela Lublina. Artysta podpisywał przedpremierowo swoją biografię. Wywiad rzeka „Śpiewanie mnie nie męczy”, który z rockmanem przeprowadził Marek Sierocki, będzie miał premierę 25 września.  To opowieść o nieznanych faktach z życia Krzysztofa Cugowskiego: dzieciństwie, narodzinach pasji muzycznej, pierwszych krokach w świecie bigbitu i zainteresowaniach sportowych. Wspomnienia i anegdoty dotyczące występów w kraju i za granicą, opowieści o największych gwiazdach polskiej sceny muzycznej ostatniego półwiecza. Wszystko to z pierwszej ręki, bez cenzury i fałszywej skromności.

Wiele emocji wzbudziło spotkanie ze Sławomirem Koprem i Markiem Sierockim, autorami książki „Przeboje PRL. Hity rocka”. Licznie zebrana publiczność słuchała opowieści o gwiazdach polskiej sceny muzycznej lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a także największych przebojach rockowych tamtego czasu. Dla kogo Marek Jackowski skomponował „Kocham cię, kochanie moje”? Ewki były trzy, ale która z nich miała przestać płakać? Jak omijało się cenzurę w czasach komunizmu? Odpowiedzi w książce, a duet autorski gwarantuje świetną lekturę!

Sporą publiczność zebrał mini koncert zespołu BEMY. Muzyczny duet tworzą Elie Rosinski – bohater biografii „Be My” – razem z bratem Mattią. Książkę „Be My” poleca sam Ed Sheeran. Z chłopakami z BEMY dzielił mieszkanie na studiach w Londynie. „Przeczytałem tę książkę w jeden dzień i od pierwszego akapitu pokochałem. Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz w niej kilka szalonych historii, które rozbawią Cię lub wzruszą” ­– napisał Sheeran.

Cezary Orłowski, student reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej, przeprowadził rozmowę z autorką książki „66 powodów do szczęścia” Teresą Godlewską. Kobietą, której motto brzmi „zawsze się jakoś otrząsnę i pójdę dalej”. Była milionerką i bankrutką. Jako malutka dziewczynka bawiła się u stóp marszałka Piłsudskiego. Wojnę przeżyła dzięki szczęściu, które nigdy jej nie opuszczało. Tuż przed nadejściem epoki dzieci kwiatów ruszyła w świat, by odwiedzić… sześćdziesiąt sześć krajów. Kiedy po czterdziestu ośmiu latach wróciła do Polski, trafiła… do warszawskiego schroniska dla bezdomnych. Teresa Godlewska łączy pokolenia, o swoim barwnym życiu opowiada ze swadą i uśmiechem. To spotkanie przeciągnęło się w czasie, publiczność nie miała dość pytań.

– Zgromadzona publiczność była zaangażowana, a frekwencja pokazała, że Lublin – miasto pełne inspiracji – to fantastyczny partner do realizowania tak wielopłaszczyznowej imprezy kulturalnej, jaką są Targi VIVELO. Za rok w Lublinie też widzimy się w pierwszy powakacyjny weekend, ale – uwaga – targi będą trwały jeszcze dłużej, bo aż 3 dni – mówi Irma Tomaszewska, dyrektor generalna Targów Książki i Mediów VIVELO.

Do zobaczenia za rok!

Wśród autorek i autorów Wydawnictwa Harde obecnych na Targach Książki i Mediów VIVELO byli też: Waldemar Bednaruk, Ryszard Ćwirlej, Natalia Jakuła, Patryk Jurek, Krzysztof A. Zajas i Mateusz Żuchowski.

 

 

 

 

 

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Harde, fot. Julia Dacka