Czwartek, 19 sierpnia 2010
SPE PIK do Ministra Finansów
Poniżej publikujemy list w sprawie podatku VAT, wysłany w środę 18 sierpnia do pana Jacka Rostowskiego, Ministra Finansów przez Biuro Polskiej Izby Książki, w imieniu Łukasza Gołębiewskiego, przewodniczącego Sekcji Publikacji Elektronicznych. „Pan Jacek RostowskiMinister Finansów Szanowny Panie Ministrze, W związku z opublikowaną w „Dzienniku Gazeta Prawna” z dn. 13 sierpnia br. wypowiedzią pana Macieja Grabowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, cytuję: „Stawka obniżona [VAT 5 proc.] miałaby zastosowanie do e-booków na nośnikach fizycznych, gdyż e-booki przesyłane internetem traktowane są jako usługa elektroniczna, do której należy stosować stawkę podstawową”, w imieniu Sekcji Publikacji Elektronicznych Polskiej Izby Książki skupiającej największych wydawców i dystrybutorów treści elektronicznych w Polsce, zmuszony jestem zaprotestować przeciwko mieszaniu pojęć związanych z przedmiotem książki a jej dystrybucją. Za książkę powszechnie na świecie uważa się publikację zwartą, niezależnie od sposobu utrwalenia treści (w tym materiału ilustracyjnego), z definicji książki wyłączone są jedynie mapy i publikacje nutowe oraz broszury i publikacje, które nie mają zwartego charakteru (jak czasopisma czy hipertekst). W definicji Głównego Urzędu Statystycznego czytamy, że książka to: „Wydawnictwo zwarte, zawierające co najmniej 49 stron, nie licząc okładki, wydane w danym kraju i ogólnie dostępne”. Dodatkowo dla potrzeb międzynarodowej statystyki książki oznacza się numerem ISBN, co w Polsce pozwala na zaliczenie publikacji zwartej do kategorii książki przy naliczaniu stawki podatku VAT (aktualnie 0 proc.). Forma dystrybucji treści oraz jej udostępnienia czytelnikowi nie wpływa na to, czy mamy do czynienia z książką. Nie …
Wyświetlono 25% materiału - 232 słów. Całość materiału zawiera 931 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się