Piątek, 8 kwietnia 2011
Rozmowa z Maciejem Kurczabem, dyrektorem zarządzającym w Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”

Czym zajmuje się Fundacja?

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” zajmuje się wspieraniem chorych i niepełnosprawnych dzieci. Obecnie ma prawie 14 tys. podopiecznych. Są to dzieci z porażeniem mózgowym, przepukliną oponowo-rdzeniową, autyzmem, zespołem Downa, chorobami nowotworowymi i innymi. Fundacja koncentruje swoje wysiłki na tym, by pozyskać środki na ich leczenie, rehabilitację, zakup lekarstw, sprzętu medycznego. Z myślą o potrzebach podopiecznych utworzyliśmy Ośrodek Rehabilitacji Amicus, w którym korzystają oni z bezpłatnych zajęć. Ogromne zapotrzebowanie sprawiło, że postanowiliśmy utworzyć jeszcze jeden taki ośrodek. Rozpoczęliśmy budowę hostelu pielęgnacyjno-opiekuńczego dla dzieci przyjeżdżających do nas z całego kraju na turnusy rehabilitacyjne. Ponadto prowadzimy działalność wydawniczą w celu pozyskania dodatkowych środków na działalność statutową i propagowania misji Fundacji.

Kiedy narodził się pomysł, aby poprzez publikacje pozyskiwać dodatkowe środki na działalność Fundacji?

Ten pomysł pojawił się wraz z powołaniem Fundacji. Wtedy, w 1998 roku, zyski z działalności wydawniczej pozwalały utrzymać się Fundacji.

Ile dotychczas wydaliście Państwo książek?

Dotychczas opublikowaliśmy 20 książek dla dzieci, sześć tomów ksiąg z serii „Twórcy Wizerunku Polski”, trzy tomy „Ogrodów Świata”, podręcznik dla niesłyszących uczniów szkół ponadpodstawowych „Dla chcącego nic trudnego” oraz dwa przewodniki po organizacjach pozarządowych pt. „Jesteśmy blisko”.

Jakiego rodzaju są to publikacje?

Dla dzieci wydajemy tomiki wierszy oraz prozę. Książki te zawierają płyty CD, na których utwory czytają znakomici aktorzy, m.in. Irena Kwiatkowska, Beata Tyszkiewicz, Piotr Adamczyk, Jacek Fedorowicz. Dorosłym czytelnikom oferujemy bibliofilskie albumy z aforyzmami z serii „Ogrody Świata”, ilustrowane reprodukcjami malarstwa, oraz księgi prezentujące sylwetki znanych ludzi i ich dewizy życiowe (seria „Twórcy Wizerunku Polski”), również ilustrowane reprodukcjami prac plastycznych. Przygotowujemy także bezpłatne pozycje dla osób niepełnosprawnych, chorych i ich rodzin. Są wśród nich wspomniany podręcznik dla dzieci niesłyszących, przewodniki po organizacjach pozarządowych i biuletyn „Amicus” dla rodziców dzieci autystycznych. Corocznie wydajemy kalendarze Malarstwo, a specjalnie dla dzieci kalendarz „Z Myszką Norką” z bajkowymi ilustracjami Izabeli Kowalskiej-Wieczorek.

Jakie osiągają nakłady?

Nakłady książek liczą po 3000 egzemplarzy. Kalendarze wydajemy w nakładzie po 140 tys. egz.

Które tytuły cieszą się największym powodzeniem?

Największym powodzeniem cieszą się kalendarze oraz książki dla dzieci: „Zwierzęta świata na wesoło” Urszuli Kozłowskiej, tomiki Agnieszki Frączek oraz „Opowiadania Babuni” i „Opowieści Dziadunia”.

Czy autorzy chętnie nawiązują z Państwem współpracę?

Tak. Mamy grono zaprzyjaźnionych pisarzy, którzy od lat z nami współpracują. Są to Maria Dorota Kowalska, Michał Zaremba, Agnieszka Frączek, Urszula Kozłowska. Tak samo zażyłe relacje łączą nas z ilustratorkami Izabelą Kowalską-Wieczorek i Renatą Krześniak.

Czy za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie, czy może zrzekają się honorarium na rzecz Fundacji?

Znaczna większość autorów zrzeka się honorarium na rzecz Fundacji lub pobiera tylko symboliczne wynagrodzenie.

Uczestniczycie też Państwo w targach książki.  Jak Państwo oceniacie, czy to skuteczna forma sprzedaży?

Sprzedaż książek nie jest bardzo duża, choć zawsze otrzymujemy zamówienia od bibliotekarzy lub przedszkolanek. Targi liczą się dla nas przede wszystkim ze względu na skuteczną promocję Fundacji. Pokazujemy się, firmy chcą przekazywać darowizny, szukamy sponsorów dla naszych wydawnictw.

Jakie jeszcze działania promocyjne podejmujecie Państwo?

Wydawnictwa reklamujemy na naszej stronie internetowej www.dzieciom.pl i w materiałach promocyjnych Fundacji, takich jak rozmaite foldery, które rozsyłamy do osób zainteresowanych naszą działalnością. Reklamy naszych publikacji zawsze znajdują się w wydawanych przez nas kalendarzach, trafiających do najszerszego kręgu odbiorców.

W jaki sposób można kupić Państwa publikacje? Jak wygląda dystrybucja?

Publikacje Fundacji można kupić poprzez nasz sklep internetowy www.bremo.pl oraz w wybranych księgarniach. Można je zamówić, dzwoniąc do Fundacji lub przesyłając formularz oferty-zamówienia. Duża część sprzedaży odbywa się dzięki akcjom wysyłkowym. Zawsze jesteśmy obecni na warszawskich targach książki.

Jaki procent przychodów Fundacji przynosi działalność wydawnicza?

Obecnie jest to przychód nieznaczny, poniżej 1 proc.

Ile osób w Fundacji zajmuje się działem wydawnictw?

W Fundacji trzy osoby zajmują się sprawami wydawniczymi, począwszy od kontaktów z autorami i ilustratorami, poprzez kwestie związane z opracowaniem książki i jej wydrukowaniem, na sprzedaży i promocji skończywszy.

Rozmawiała Ewa Tenderenda-Ożóg

 

Podaj dalej