środa, 17 kwietnia 2024

Każdy ma swoje literackie sentymenty. Dla niektórych są to książki z czasów PRL. Szczególnie – pozycje dla młodszych czytelników. Lektura tych kultowych serii młodzieżowych może być podróżą do tamtych lat. Niektóre książki warto sobie przypomnieć lub podrzucić je kolejnemu pokoleniu czytelników. Kto wie? Może te lektury do nich przemówią. A oni, czytając, zapomną o całym świecie, oderwą się od ekranów i dadzą ponieść słowu pisanemu.

Genialne komiksy, ciepłe oraz rodzinne historie, przygodówki… Książki z czasów PRL mają swój urok. Wiele tytułów to pozycje kultowe.

Książkowe hity z PRL-u

Kultowe serie z PRL-u warto znać. Wśród nich można znaleźć świetne polskie książki dla młodzieży (i nie tylko!). Lektury, które kształtują wrażliwość, rozwijają wyobraźnię, zachęcają do poszerzania horyzontów. Wiele z tych książek to pozycje ponadczasowe i uniwersalne. Przeczytaj też: klasyka literatury na urocznica.pl.

Kultowe tytuły z tamtych lat

Co czytała młodzież w PRL-u? Książki pełne przygód, dobrego humoru, pozytywnych przesłań. Lubiano historie, które uczyły i bawiły, łączyły rozrywkę oraz refleksję.

  1. „Pan Samochodzik” – seria powieści przygodowych Zbigniewa Nienackiego. Głównym bohaterem jest historyk sztuki, który ciągle znajduje się na tropie kradzieży, przemytu oraz fałszerstw. Przypomina nieco postać Indiany Jonesa. Słynie z niezwykłej, wszechstronnej wiedzy oraz pomysłowości. Popularne tytuły serii to m.in. „Wyspa Złoczyńców”, „Pan Samochodzik i templariusze” oraz „Pan Samochodzik i człowiek z UFO”. Książki Nienackiego wciąż są lubiane, wznawiane, czytane przez starszych oraz młodych czytelników. Na podstawie powieści o przygodach Pana Samochodzika powstało kilka filmów i serial telewizyjny.
  2. „Jeżycjada” – cykl powieści dla młodzieży, który napisała Małgorzata Musierowicz. Nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Książki opowiadają o przygodach rodziny Borejków, ich rodziny i przyjaciół. Akcja niemal wszystkich powieści rozgrywa się w Poznaniu. „Jeżycjada” to dawka humoru, ciepła, energii oraz radości życia. Pierwszą książką z serii był tytuł „Małomówny i rodzina”. Powieści z cyklu przetłumaczono na kilkanaście języków. Niektóre otrzymały prestiżowe nagrody i zostały zekranizowane.
  3. „Tytus, Romek i A’Tomek” – seria komiksowa autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel. Opowiada o przygodach dwóch harcerzy i człekokształtnej małpy. Pierwszy odcinek serii ukazał się w młodzieżowej gazecie „Świat Młodych”. Cykl jest uznawany za klasykę polskiego komiksu. Seria łączy absurd, humor i edukacyjne przesłanie. Cykl jest chętnie analizowany, wyróżniany, doczekał się wielu nawiązań w świecie popkultury. Seria stała się inspiracją dla serialu oraz filmu animowanego, piosenki „Banan i drzewo” zespołu Blenders, a także gry komputerowej.
  4. „Kajko i Kokosz” – seria komiksów Janusza Christy. Bohaterami są dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Seria komiksów pod wieloma względami przypomina francuską opowieść o Asteriksie i Obeliksie. Co było pierwsze? Fani nie są zgodni. Z pewnością „Kajko i Kokosz” to seria kultowa. Cykl doczekał się filmu animowanego i serialu. Komiks stał się podstawą do stworzenia wielu gier komputerowych oraz planszowych. Został nawet zaadaptowany na potrzeby teatru.
  5. „Ania z Zielonego Wzgórza” – cykl powieści młodzieżowych kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery. Seria opowiada o losach Ani Shirley, osieroconej dziewczynki wychowanej w Avonlea, przez rodzeństwo Cuthbertów. Seria książkowa doczekała się licznych wydań i wznowień. Była bardzo popularna w czasach PRL-u! Na podstawie cyklu powstały filmy oraz seriale. Choć pierwsza książka została wydana w 1908 roku, to seria nieprzerwanie cieszy się popularnością na całym świecie i się nie starzeje. „Anię” znają niemal wszyscy. To uwielbiana klasyka literatury. Doceniona także w Polsce. Wiele osób chętnie wraca nie tylko do tych książek, ale też kultowej ekranizacji serialowej z 1985 roku, w której główną rolę zagrała Megan Follows.

Słynne książki młodzieżowe z lat PRL

Literatura młodzieżowa w PRL-u miała bogatą reprezentację słynnych nazwisk. Nie sposób wymienić wszystkich. Warto sięgnąć na przykład po powieści dla nastolatek Krystyny Siesickiej, książki Edmunda Niziurskiego, powieści „królowej kryminału” Joanny Chmielewskiej, książki Adama Bahdaja, powieści Jerzego Broszkiewicza, książki Ireny Jurgielewiczowej… To tylko garść przykładów. Zobacz również: inspirujące książki – urocznica.pl.

Młodzieżowe książki z czasów PRL mogą się podobać zarówno starszym, jak i młodszym czytelnikom. Zaczytywały się w nich dawniej pokolenia dzieci oraz nastolatków. Należy też pamiętać, że aby dobrze bawić się przy literaturze młodzieżowej, wcale nie trzeba być młodym ciałem, wystarczy być młodym duchem!

Lubisz ciekawe treści o literaturze? Wejdź na bloga urocznica.pl.

Podaj dalej
Autor: Artykuł sponsorowany, fot. Pexels.com