Piątek, 7 października 2022

„Przełamujemy bariery” to hasło trwającego właśnie Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Do tegorocznych obchodów dołączyło również Legimi, angażując się w rozmaite działania, mające na celu pomoc osobom zmagającym się z dysleksją lub zainteresowanych tym zagadnieniem.

Od poniedziałku w aplikacjach Legimi na iOS i Android znajduje się czcionka OpenDyslexic (www.opendyslexic.org). Twórca, Abbie Gonzalez, udostępnia ją na wolnej licencji. Krój czcionki zaprojektowany został specjalnie z myślą o czytelniczkach i czytelnikach z dysleksją, pomagając w lepszym przyswajaniu tekstu. Można z niej korzystać po pobraniu aplikacji Legimi z AppStore, Google Play, Huawei AppGallery oraz Samsung Galaxy Store.

We wtorek odbyło się natomiast spotkanie online w ramach cyklu Prolog Live! z dr hab. inż. Janem Oberem, emerytowanym Profesorem Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza, PAN, rozmawialiśmy m.in. o tym, jak technologia może wyjść na przeciw wszystkim zmagającym się z trudnościami w nauce czytania i pisania, oraz o tym, jakie tajemnice zdradzić może ruch naszej gałki ocznej.

Jednym z tematów, poruszanych podczas spotkania, był test Prolexia, opracowany przez zespół specjalistów, pozwalający wstępnie ocenić, czy dana osoba znajduje się w grupie zagrożonej zaburzeniami w nabywaniu umiejętności czytania. Przykładowy arkusz testowy wraz z jego omówieniem można pobrać ze strony www.legimi.pl/dysleksja. Pod tym samym adresem znajduje się nagranie z wtorkowego spotkania. Wszystkie osoby zainteresowane problemem dysleksji bądź zmagające się z nią, mogą również zapisać się na webinar, który zostanie przeprowadzony przez profesora Obera.

Legimi planuje dalsze aktywności w tym obszarze, przede wszystkim usługę skanowania i konwersji książek do wersji elektronicznej dla osób z dysleksją, a następnie udostępniania ich z użyciem czcionki OpenDyslexic.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Legimi